Zaključak: žene koje sve preuzimaju na sebe često su perfekcionisti s kojima je teško živjeti.
"Njihovo ponašanje uvjetuju njihova velika očekivanja i naglašen osjećaj odgovornosti", kaže pedagoginja Beate Scherrmann-Gerstetter.
Pozitivan pogled ide im na živce i probleme često vide u onome što druge ne uznemiruje, a još k tome znaju što je najbolje za druge.
"One zapravo žele čuti samo jedno: nevjerojatno je kako tebi sve ide od ruke", kaže Christine Weiner, savjetnica iz Mannheima.
S time se slaže i psiholog Rolf Merkle iz Mannheima koji dodaje da takvim ženama često nedostaje samopoštovanja pa zato traže priznanje od drugih. Usto, potajno se nadaju da će ostali biti dobri prema njima. Ako im je muž loše volje ili nešto mrmlja za sebe, one će to shvatiti kao uvredu.
"One misle: nije pošteno, ja se tako trudim za njega, a on bi barem mogao biti pribran", kaže Scherrmann-Gerstetter.
Žene sklone perfekcionizmu vrlo su se rano naučile brinuti za sebe ne želeći biti teret roditeljima. Scherrmann-Gerstetter iz naziva "dobrim kćerima".
Za njih je razumljivo da razmišljaju unaprijed i preuzimaju tuđi posao. To može trajati godinama, ali u jednom trenutku dolazi do sloma. Često kriza počinje izvan njihova "područja djelovanja".
"Muževi češće ostavljaju žene sklone perfekcionizmu nego one koje ne pripadaju toj kategoriji", kaže Weiner dodajući da perfekcionizam nije nimalo seksi.
One koje se žele promijeniti morale bi ispitati uzroke svojeg ponašanja.
"Žena najprije mora riješiti svoj odnos s roditeljima. Osloboditi se pomisli da može promijeniti sudbinu roditelja i da ne smije pogriješiti da bi bila voljena", savjetuje Scherrmann-Gerstetter.
"Nemojte uvijek nastojati imati rješenje za sve", kaže Weiner. "Smanjite zahtjeve. Savršeni ljudi druge izlažu pritisku. Ljudski je priznati slabosti pa možda one koji to mogu više volimo baš zato jer nisu tako savršeni", dodaje.