Apsolvent beogradske teologije Branimir Jokić govorio je o povijesti Srpske pravoslavne crkvene opštine Zagreb, prema Ljetopisu prote Vladimira Vitkovića, od 1785., kad se prvi put spominje zagrebačka parohija, do 30-tih godina prošlog stoljeća.
Rekao je da matične knjige pravoslavnih vjernika prvi počeo pisati paroh zagrebački Gerasim Marković, a da pravoslavni vjernici u Zagrebu crkvu imaju od 1794. Gradski magistrat im je dodijelio kapelu sv. Margarete, koja je preuređena za potrebe Pravoslavne crkve. Godinu dana kasnije episkop pakrački Kiril Živković posvetio je crkvu na blagdan Preobraženja Gospodnjeg, po čemu je dobila ime, koje je ostalo i kasnije izgrađenom hramu. U spomen na nekadašnju crkvu sv. Margarete ostala je do danas Margaretska ulica.
Ove godine je u arhivu Eparhije zagrebačko-ljubljanske pronađena "Zlatna knjiga" s imenima donatora, načinjena 1867. u spomen na gradnju crkve. Prema nalazima stručnjaka knjiga je u izvrsnom stanju, rekao je Jokić.
Govorio je i o znamenitim osobama koje su obilježile život Srpske pravoslavne crkvene opštine i društveni i politički život. Među njima su Mojsije Baltić, Ilija Guteša, Vladimir Matijević, Livije Radivojević, Jovan Živković, Dušan Popović, Svetozar Pribičević. Među prvim članovima Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti (1866.) bila su četiri pripadnika Srpske pravoslavne opštine Jovan Subotić, političar, i književnik i filolog Đuro Daničić. Kasnije su u Akademiju još izabrani matematičar Vladimir Varičak i povjesničar Gavro Manojlović, koji je od 1924. do 1933. bio i predsjednik Akademije, rekao je Jokić.
Večerašnjoj tribini nazočili su članovi ostalih vjerskih zajednica uključeni u Hrvatski ogranak Svjetske konferencije religija za mir, koja potiče ekumenizam i dialog među religijama u Hrvatskoj.