FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nigerijska vlada ne odustaje od subotnjih izbora

Autor: ;rtom;
ZAGREB/LAGOS, 18. travnja 2007. (Hina) - Predsjednički i parlamentarni izbori održat će se kako je i predviđeno u subotu, objavila je u srijedu vladajuća stranka Nigerije, naftom najbogatije afričke zemlje koju potresaju nemiri nakon prošlotjednih pokrajinskih izbora i napada islamista.
ZAGREB/LAGOS, 18. travnja 2007. (Hina) - Predsjednički i parlamentarni izbori održat će se kako je i predviđeno u subotu, objavila je u srijedu vladajuća stranka Nigerije, naftom najbogatije afričke zemlje koju potresaju nemiri nakon prošlotjednih pokrajinskih izbora i napada islamista.

"Izborni proces nije odgođen. Nećemo obustaviti demokratski proces zbog osobnih ambicija jednog ili dvojice kandidata", izjavio je tajnik vladajuće Demokratske narodne stranke (PDP) John Odey.

Vladine planove odbacuje koalicija 18 oporbenih stranka koja je u srijedu ujutro objavila da su pošteni izbori nemogući nakon niza prijevara na pokrajinskim izborima 14. travnja, čije rezultate odbacuju.

Nigerijska vlada tvrdi da su izbori prošle subote, na kojima je zemlja birala guvernere i parlamente 36 svojih saveznih država, bili "slobodni, pravedni i transparentni".

Strani promatrači drže pokrajinske izbore lažiranima i odbacuju rezultate prema kojima je PDP osvojio vlast u čak 26 država, prema dosad prebrojanim glasovima.

Nigerijski izbori za predsjednika zemlje za kojeg se natječe 23 kandidata te izbori za savezni parlament 21. travnja trebali bi omogućiti mirnu predaju vlasti civilnog predsjednika Oluseguna Obasanjoa, a što bi bilo prvi put otkako je zemlja stekla neovisnost od Britanije 1960. godine.

Time bi ta šesta svjetska izvoznica nafte i najmnogoljudnija afrička država sa 140 miljuna stanovnika bila izvedena na put demokracije i razvitka.

Zapad želi vidjeti demokratski prijenos vlasti u Nigeriji čiji uspjeh drži važnim za cijeli kontinent, a interes je nadasve važan u velikih multinacionalnih tvrtki Shell, Exxon Mobil, Chevron, Total koje posluju u Nigeriji.

U 2004. je 10 posto američkog uvoza nafte stizalo upravo iz Nigerije, no nesigurnost eksploatacije dovedena je u pitanje zbog čestih otmica stranih radnika kojima lokalne skupine nastoje od stranih tvrtki ishoditi velike otkupnine, a među taocima su nedavno bila i dvojica Hrvata.

Posljedica nesigurnosti rada u Nigeriji je pad izvoza nafte.

Predsjednika Obasanja, koji se ne može više kandidirati nakon što je odradio dva mandata, oporba optužuje za masovno manipuliranje izbornog procesa kako bi osigurao vladavinu svoje stranke PDP. No, oporba nije jedinstvena oko bojkota pa bivši vojni zapovjednik, izborni izazivač Muhammadu Buhari kani sudjelovati dok bojkot podupire potpredsjednik Atiku Abubakar, nekadšnji Obasanjov suradnik, a danas najljući protivnik.

Agencija France presse dodaje da Obasanjo favorizira kandidata svoje stranke, Umarua Yaradua, guvernera sjeverne države Katsine, u kojoj žive muslimani i koja primjenjuje islamsko pravo (šerijat).

AFP prognozira da će Nigerijom odsad vladati muslimanski sjever kao protuteža dosadašnjoj vladavini južnjaka Obasanja. No, u Nigeriji se nastavljaju sukobi s islamistima pa je u srijedu vojska na sjeveru zemlje objavila da su njezini "vojnici ubili najmanje 25 pripadnika kriminalne skupine koja terorizira grad Kano" i da je ofenzivu počela nakon što su islamisti u utorak u napadu na policiju ubili 13 osoba.

(Hina) xrt ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙