ZAGREB - Hrvatski sabor danas nastavlja 25. sjednicu, nakon dvotjedne stanke zbog uskrsnih blagdana. Saborska sjednica nastavlja se raspravom o konačnom prijedlogu izmjena Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju kojima se reguliraju aspekti izbora u znanstvena i nastavna znanja te mogućnosti rada visokoškolskih nastavnika u dobi između 65 i 70 godine života. Zakonskim rješenjima trebali bi se poboljšati uvjeti i načini zapošljavanja znanstvenih novaka, te rad izvan matične znanstvene organizacije s kojom zaposlenik ima zaključen ugovor o radu. Predviđa se i mogućnost da Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) provodi postupak izbora u znanstvena zvanja, a uređuju se i pitanja poput sudjelovanja organizacijskih jedinica na natječaju za znanstvene projekte, položaj viših predavača, rad lektora stranih jezika, izvođenje sveučilišnih studija za potrebe vojnog i policijskog obrazovanja. Saborski zastupnici trebali bi raspraviti i prijedloge potvrđivanja Protokola o teškim metalima te Protokola o postojanim organskim onečišćujućim tvarima, oba vezana uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979.
PULA - Prvi istarski Gospodarski forumu okupiti će danas u Puli oko tri stotine gospodarstvenika i poduzetnika iz Istarske županije, a skupu će nazočiti predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić. Na forumu, u čijem će radu sudjelovati i potpredsjednik Vlade Damir Polančec, bit će predstavljeni razvojni projekti u Istarskoj županiji i ulaganja u istarsko gospodarstvo. Cilj Foruma je prezentirati mjere koje javni sektor poduzima kako bi podupirao razvoj gospodarstva te omogućiti privatnom sektoru da predstavi svoje projekte i iznese problematiku vezanu uz vlastito poslovanje. Na skupu će biti predstavljena i Sektorska analiza gospodarstva Istarske županije. Nakon otvaranja Foruma predsjednik Mesić sastat će se s gospodarstvenicima Istarske županije.
OSIJEK - Saborski zastupnik Branimir Glavaš, protiv kojega je podignuta optužnica za ratni zločin te određen pritvor, sinoć nešto prije 21 sat došao je u osječki zatvor, u pratnji svojih prijatelja, sina Filipa i brojnih Osječana, te pripadnika specijalne policije. Glavaševu dolasku u zatvor prethodilo je njegovo odbijanje da ga policija službenim policijskim vozilom doveze u zatvor. Glavaš je u zatvor došao pješice, odjeven u svoju generalsku uniformu, u pratnji sina Filipa, 20-tak svojih prijatelja i suboraca, osječko-baranjskog župana Krešimira Bubala i saborskih zastupnika dr. Vladimira Šišljagića i Ivana Drmića. Policijska uprava Osječko-baranjska sinoć je pak priopćila da su oko 20,10 sati policijski službenici okrivljeniku Branimiru Glavašu uručili nalog, u nazočnosti njegovog odvjetnika i 20-tak građana koji su zatečeni u njegovu stanu. Nakon uručenja naloga okrivljenik se s okupljenim građanima, protivno zakonitim upozorenjima i naredbama policijskih službenika, uputio prema osječkom zatvoru, gdje ga je oko 20,50 sati preuzela pravosudna policija, navodi se u priopćenju. "Iako su, zbog protupravnog postupanja navedene skupine građana, bile stvorene zakonske pretpostavke za uporabu sredstava prinude, policijski službenici nisu uporabili sredstva prinude", ocjenivši da bi uporaba sile izazvala veće posljedice od one koja je prijetila protupravnim ponašanjem skupine, a također nije postojala opasnost od bijega okrivljenik, stoji u priopćenju policije.
OSIJEK - Odvjetnički tim Branimira Glavaša uputio je jučer podnesak zastupnicima Hrvatskog sabora sa zahtjevom da ponovno rasprave i preispitaju odluku Mandatno-imunitetnog povjerenstva o pritvaranju nezavisnog saborskog zastupnika Branimira Glavaša od 26. listopada prošle godine, te donesu novu. U obrazloženju navode da je počinjeno niz pogrešaka, među ostalim da je odluka saborskog Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) donesena na temelju zahtjeva Županijskog državnog odvjetništva u samom početku istrage, prije no što su izvedeni bilo kakvi dokazi. Sabor je takvu odluku MIP-a potvrdio u studenom prošle godine, i to u vrijeme kada nije bilo zasjedanja, kaže se u podnesku i dodaje da se odluka temeljila isključivo na sumnjama i iskazu jedne svjedokinje, "za koji je u međuvremenu postalo evidentno da je pribavljen na protupravan način i samim tim da neće moći poslužiti kao dokaz u postupku".
KARLOVAC - Nenad Tepavac, nekadašnji pripadnik Teritorijalne obrane Primišlje, tj. srpskih paravojnih postrojba, koji je prije šest dana izručen hrvatskom pravosuđu kao okrivljenik za ratni zločin, trebao bi ovih dana biti izdvojen iz zajedničkog istražnog postupka protiv 40 okrivljenika za ratni zločin počinjen na slunjskom i cetingradskom području i zasebno procesuiran, najavio je jučer istražni sudac i predsjednik Županijskog suda u Karlovcu Ivan Perković. Tepavca su 12. travnja na temelju međunarodne tjeralice, raspisane u svibnju 2003., hrvatskim vlastima izručila srbijanska pravosudna tijela. Uhićen je u Srbiji u studenom 2006. i od tada do izručenja nalazio se u ekstradicijskom pritvoru. Bivši pripadnik srpskih paravojnih postrojba Nenad Tepavac je po Rješenju o pokretanju istrage iz 2000. godine, 38. od ukupno 40 okrivljenika za kažnjiva djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava - ratnog zločinom protiv civilnoga nesrpskog stanovništva na Kordunu, odnosno za ratne zločine počinjene u Slunju, Hrvatskom Blagaju, Gornjoj Glini, Pavlovcu, Donjem i Gornjem Nikšiću, Cerovcu, Cvitovićima, Gornjem i Donjem Kremenu, Marindolskom Brdu i Cetingradu. Istraga protiv njih vodi se za 19 kažnjivih djela: za ubojstva, mučenja i zlostavljanja zatvorenika, pucanje po civilnim ciljevima, razaranja, paljenja i pljačku imovine stanovništva.
ZAGREB - Hrvatsko žrtvoslovno društvo zatražilo je od Vijeća sigurnosti UN-a da razriješi glavnu tužiteljicu Haaškog tribunala Carlu del Ponte zbog "protuzakonitog nečasnog postupanja, najhitnije zatraži skidanje tajnosti s dokumenata koji dokazuju izravnu umiješanost Srbije i Crne Gore u ratove u bivšoj Jugoslaviji, te raspravi o postupcima i radu Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju". Zahtjev pod naslovom "Actio popularis protiv Carle del Ponte" je upućen predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN, britanskom veleposlaniku, Sir Emyru Jones Perryju. Hrvatsko žrtvoslovno društvo u ime svih žrtava rata koje su vodili JNA i srpske vojne i paravojne snage, optužuje Carlu del Ponte što je "kao Glavna tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju od 1999., kao visoka dužnosnica UN, u vršenju dužnosti sklapanjem nagodbe s ministrom vanjskih poslova Jugoslavije Goranom Svilanovićem, dala suglasnost za zaštitne mjere 'razumnog' dijela iz kolekcije jugoslavenskih i srpskih dokumenata, i time dala Jugoslaviji (Srbiji i Crnoj Gori) priliku da prikrije dokaze o umiješanosti Jugoslavije (Srbije i Crne Gore) u ratove u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini", navodi se u zahtjevu Hrvatskog žrtvoslovnog društva.
DUBROVNIK - U Dubrovniku je završila restauracija i konstruktivna sanacija Orlandova stupa, projekt započet potkraj prošle godine. Od Nike Kapetanića, tajnika Društva prijatelja dubrovačke starine koje je u taj projekt uložilo milijun kuna, doznaje se kako se posljednja faza restauracije kamena sastojala od čišćenja dijelova kamenog tkiva od nečistoće, uklanjanja naslaga biološke patine te skidanja spojnica betonskih naslaga. Projekt obnove Orlandova stupa, koji je izrađen u početku 15. stoljeća u povijesnom središtu grada pred crkvom sv. Vlahe, izveden je po dokumentaciji tvrtke "Omega-inžinjering", a investitor je Institut građevinarstva Hrvatske. Restauraciju kamena obavio je restaurator Đivo Dražić, a popratna arheološka istraživanja Ivica Žile. Na Orlandovu stupu treba još urediti kamenu plastiku što će do početka svibnja izvesti tvrtka "Dom izgradnja".
ZAGREB - Međunarodni festival suvremene glazbe 24. muzički biennale Zagreb, na kojem će 31 ansambl izvesti djela 150 skladatelja, održat će se od 19. do 28. travnja. Umjetnički ravnatelj Biennala, Berislav Šipuš, izvijestio je da je festival podijeljen u četiri teme: projekt glazbene švedsko-hrvatske veze, središnji gost - skladatelj, glazbena scena i žensko skladateljsko pismo. Festival se otvara u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu s više opernih jednočinki hrvatskih skladatelja. Direktor Muzičkog biennala Zagreb Ivo Josipović izvijestio je da je Muzičkom biennalu dodijeljena ugledna nagrada Europskoga muzičkog foruma za kulturu, a to visoko priznanje bit će uručeno uoči svečanog otvorenja 19. travnja u HNK. Najvažniji gost Biennala bit će ugledni poljski skladatelj Krzysztofa Pendereckog čija će dva djela biti izvedena, a u izvedbama će sudjelovati i Penderecki osobno. Muzički biennale odat će počast svojim zaslužnim članovima, istaknutim hrvatskim skladateljima Igoru Kuljeriću i Stanku Horvatu koji su preminuli prošle godine. U sklopu Biennala bit će prikazan antologijski film Waltera Ruttmanna iz 1929. Melodija svijeta (Melodie der Welt) - prvi njemački zvučni film.
ZAGREB . U posljednje tri godine u Hrvatskoj je otvoreno 5.000 novih obrta i 13.000 novih radnih mjesta u obrtu, a u malom i srednjem poduzetništvu 50.000 novih radnih mjesta, istaknuo je ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić, otvarajući jučer na Zagrebačkom velesajmu tri specijalizirana sajma. Od 17. do 21. travnja na ZV-u se održavaju 31. međunarodni sajam graditeljstva, 19. međunarodni sajam grijanja, hlađenja, klimatizacije i obrade pitkih voda - Interklima i 48. međunarodni sajam obrtništva. Više od 1.275 izlagača na ta tri sajma dokaz su snage hrvatskog gospodarstva, poduzetništva i obrtništva, istaknuo je Vukelić. Podsjetio je kako je u protekle dvije godine u razvoj obrtništva i malog i srednjeg poduzetništva plasirano gotovo 400 milijuna kuna, te najavio da će se nastaviti raditi na poboljšanju uvjeta za razvoj malog i srednjeg poduzetništva i novih investicija. U Hrvatskoj posluje 104 tisuće obrtnika koji zapošljavaju više od 230 tisuća ljudi.
ZAGREB - U sklopu promocije na mađarskom tržištu danas će se u Budimpešti održati "Hrvatska večer", na kojoj će Hrvatska turistička zajednica (HTZ) predstaviti hrvatsku turističku i kulturnu ponudu. Taj će se događaj održati u mađarskoj Akademiji znanosti, a iz HTZ-a očekuju sve važnije predstavnike mađarskih medija, touroperatera i agencija te društvenog, političkog i kulturnog života Budimpešte. U HTZ-ovom Predstavništvu u Budimpešti također očekuju kako će Hrvatska i ove godine biti jedna od najvažnija inozemnih destinacija za mađarske turiste. "Hrvatska večer" dio je manifestacije "Hrvatski dani" koja se tradicionalno u Budimpešti održava sredinom travnja. U sklopu tih dana već je održan koncert hrvatskog orguljaša Alena Kopunovića Legetina u budimpeštanskoj bazilici Sv. Stjepana, dok je u Prirodoslovnom muzeju otvorena izložba fotografija "Hrvatsko podmorje" hrvatskog fotografa i snimatelja podvodnih lokaliteta Mire Andrića. HTZ će u svibnju na mađarskom tržištu provesti i opću kampanju oglašavanja.