"Ako se uskoro ne riješe naši zahtjevi organizirat ćemo masovne prosvjede u Sarajevu i kolektivno iseljavanje Bošnjaka iz Srebrenice", izjavio je tim povodom predsjednik odbora za poseban status ove općine Ćamil Duraković.
Autobus je ispraćen bez pompe i najavljivanog masovnog okupljanja, a njegov odlazak pratilo je navodno tek dvadesetak Srebreničana, uglavnom Bošnjaka.
Nezadovoljni tretmanom Bošnjaka i općine Srebrenica u cjelini od strane vlasti Republike Srpske, stanovite političke strukture ovoga područja obznanile su inicijativu da Srebrenica dobije status distrikta, odnosno da se - u protivnom - stanovništvo bošnjačke nacionalnosti kolektivno iseli iz toga kraja. Potporu ovim poticajima daju i neke političke stranke iz Federacije BiH, a mogu se čuti i prijedlozi da se Srebrenica 'izmjesti' iz srpskoga u entitet FBiH.
Medijske ankete koje se provode u Srebrenici nakon inicijative za masovno iseljavanje pokazuju da većina Bošnjaka, koja se trajno vratila u ovaj grad, ne razmišlja o iseljavanju. Iz izjava pojedinaca pred tv-kamerama moglo bi se zaključiti kako poticaj masovnom iseljavanju daju osobe koje posjeduju imovinu u Federaciji BiH, koje na taj način nastoje iznuditi upošljavanje odnosno dodatne donacije.
Vlada i Parlament Republike Srpske, sagledavajući stanje u Srebrenici, nedavno su donijeli odluku da se ovo područje proglasi zonom posebne ekonomske i socijalne skrbi.
Prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan u intervjuu banjalučkim "Nezavisnim novinama" od ponedjeljka najavio je kako će visoki predstavnik Christian Schwarz-Schilling u naredna dva tjedna sazvati "relevantne zvaničnike" kako bi se došlo do rješenja za održivi povratak u Srebrenicu nakon što su inicijatori za kolektivno iseljavanje Bošnjaka iz ove općine odustali od svoga nauma.