FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Saska Anhalt postala pravi Eldorado za arheologe

Autor: ;sdje;
BERLIN, 16. travnja 2007. (Hina/dpa) - Za europske je arheologe bivša istočnonjemačka savezna zemlja Saska Anhalt postala pravi Eldorado s obzirom da se trenutno diljem te pokrajine izvodi 20 iskapanja na kojima intenzivno radi više od 300 arheologa.
BERLIN, 16. travnja 2007. (Hina/dpa) - Za europske je arheologe bivša istočnonjemačka savezna zemlja Saska Anhalt postala pravi Eldorado s obzirom da se trenutno diljem te pokrajine izvodi 20 iskapanja na kojima intenzivno radi više od 300 arheologa.

Iako više nema tako spektakularnih otkrića poput Nebre, kamene ploče s najstarijim prikazom zvjezdanog neba na svijetu, koja je na tom području slučajno pronađena zahvaljujući pljačkašima grobova, arheolozi ipak još otkrivaju puno zanimljivog.

Tako su ovih dana, po riječima voditelja jednog od arheoloških timova Haralda Mellera, kod grada Hallea pronašli germansko groblje iz doba seobe naroda kao i više od 1600 godina staro germansko groblje kod Naumburga.

Na groblju kod Naumburga pronađena su 82 tzv. "groba staklenih perli" koji su ime dobili po obojanim millefiori-perlama odnosno perlama tisuću cvijetova koje su polagane s pokojnicima kao zagrobni darovi.

"Pronašli smo ukupno 200 takvih perli koje blješte u crvenoj, bijeloj i plavoj boji", rekla je arheologinja Susanne Friederich. "Nisu to bili siromašni Germani jer su to nevjerojatno skupo proizvedene staklene perle za to doba, tada upravo neprocjenjivo blago. Koliko mi znamo u tom razdoblju nigdje na području srednje Njemačke nije bilo ni približno slične proizvodnje takvih ukrasa", naglasila je.

Millefiori nakit nastaje kad se stakleni prutići raznih boja tako povežu u snop da presjek tog snopa rezultira oblikom cvijeta. Prutići u snopu pažljivo se stope i potom režu na sitne komadiće - staklene perle. U srednjem vijeku tom se tehnikom proizvodilo venecijansko staklo iz Murana.

Uz perle arheolozi su kod Naumburga našli i drugi nakit, među kojim zlatne naušnice, fibule i kopče za opasače od bronce, ali i oružje poput kopalja i bodeža od željeza. Posmrtni ostaci pokazali su da su mrtvi pokapani na leđima, u smjeru istok-zapad, pogleda uvijek usmjerenog prema izlazećem suncu. U jednom od grobova pronađeni su ostaci dvojice muškaraca odrubljenih glava, pokopanih s konjima. U drugima su nađeni ostaci pokopanih kokoši u drvenim posudama. "Obitelj im je u grob spremala hranu i konje za put na onaj svijet", objašnjavaju arheolozi.

Trenutno znanstvenici uz pomoć DNK-analiza pokušavaju razjasniti rodbinske odnose među mrtvima istražujući obiteljsko i društveno uređenje starogermanskih zajednica.

(Hina) xsd ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙