James Fowler, politolog sa Sveučilišta California u San Diegu, proveo je zajedno s kolegama istraživanje na temu "Poticaj Robina Hooda", a rezultate je opisao u časopisu Nature.
"To je klasična priča koju svi znamo, kada netko uzima od bogatih i daje siromašnima, a upravo smo to težili istražiti u našem eksperimentu", rekao je Fowler aludirajući na srednjovjekovnu englesku legendu.
"U stvari, pronašli smo da je naša sklonost jednakosti jedan od najvažnijih razloga zašto surađujemo jedni s drugima i zato to činimo više nego li ostale vrste primata", rekao je Fowler.
Eksperiment je obuhvatio 120 plaćenih studenata volontera koji su prošle godine igrali igre u kompjuterskom laboratoriju na sveučilištu.
Igrači, koji su su igrali igru u pet krugova, uvijek s drugim suigračima, mogli su potrošiti dio vlastita novca kako bi povećali ili smanjili uloge drugih igrača, ali takvim akcijama nisu mogli sebi pribaviti financijsku korist.
Oko 70 posto sudionika je u nekom trenutku smanjivalo ili dodavalo svote drugim igračima, a najčešće su uzimali od bogatih igrača i donirali siromašnima, pokazala je studija.
Učinak njihovih akcija bilo je postizanje podjednakih svota među igračima.
Fowler je priznao da eksperiment možda ne bi dao jednake rezultate da je bio proveden u nekoj drugoj zemlji, a ne u Sjedinjenim Državama i u nekoj drugoj instituciji nego što je studentski campus. Sugerirao je, međutim, da određena unvierzalna težnja za jednakošću postoji među ljudima.