Krug pregovora iz Dohe, nazvan prema glavnom katarskom gradu u kojemu je i započeo 2001., obustavljen je od srpnja prošle godine zbog nepristajanja bogatih zemalja na pozamašna smanjenja svojih poljoprivrednih subvencija te zbog neodlučnosti zemalja u razvoju da pristanu na davanje većeg pristupa svojim tržištima, ponajprije industrijskih proizvoda.
Ovaj je sastanak ujedno i prvo službeno okupljanje takozvanih G4 - kako se SAD, EU, Brazil i Indije nazivaju u okviru WTO-a - nakon neuspjeha u postizanju dogovora prilikom pregovora u srpnju. Dužnosnici su se nekoliko puta sastajali samo neslužbeno, na marginama međunarodnih konferencija ili putem bilateralnih foruma. Sada je naglasak na bilateralnim razgovorima prije službenog dijaloga u četvrtak, kada bi im se trebali pridružiti i Japan i Australija.
Europski povjerenik za trgovinu Peter Mandelson kazao je kako u pregovore kreće s pozitivnim i fleksibilnim pristupom, ali je odbio svaki pokušaj spekulacija oko mogućih rezultata. "Znat ću čemu se mogu nadati nakon što pregovori započnu", kazao je Mandelson u obraćanju novinarima prije svojeg sastanka s američkom trgovinskom predstavnicom Susan Schwab.
Mandelson bi se kasnije tijekom dana trebao sastati i s indijskim ministrom trgovine Kamalom Nathom te brazilskim ministrom trgovine i vanjskih poslova Celsom Amorinom. "Mi smo uvijek pozitivni i uvijek pokazujemo fleksibilnost, i učinit ću sve što je u mojoj moći kako bih zadržao tu poziciju u ime EU-a", kazao je on.
Sastanci u srijedu održavaju se iza zatvorenih vrata, a od prisutnih se dužnosnika ne očekuje davanje nikakvih službenih komentara.
U središtu pozornosti trebalo bi biti usklađivanje stajališta o ključnim pitanjima poput poljoprivrednih subvencija i carina, mjera poticanja izvoza iz takozvanih manje razvijenih zemalja, te koncesija za siromašnije zemlje koje žele zaštititi neke svoje domaće industrije.
Iako predstavnici bogatih zemalja tvrde da je sporazum blizu, istodobno raste otpor među drugim zemljama članicama koje ocjenjuju da bogate zemlje pokušavaju manipulirati pregovorima, te su neke od njih čak zaprijetile i stavljanjem veta na sporazum u slučaju njegove nedovoljne transparentnosti te ako njihova stajališta ne budu uzeta u obzir.