Istraživanje je provedeno tijekom ožujka, osobnom anketom u tisuću kućanstava.
Nešto više od polovice anketiranih (53 posto), ocjenjuje svoje financijsko stanje nepromijenjenim u odnosu na godinu ranije, a za polovicu anketiranih ono će biti nepromijenjeno i u narednih godinu dana.
Približno petina kućanstava smatra da im se financijsko stanje popravilo, a oko 30 posto nada se poboljšanju u sljedećih 12 mjeseci.
Istodobno, četvrtina kućanstava ocjenjuje da živi gore nego prije godinu dana, dok gotovo petina njih misli da će im se financijsko stanje pogoršati.
Najveći pesimizam u procjeni financijskog stanja iskazala su kućanstva iz Like, Korduna i Banovine te iz Sjeverne Hrvatske i Slavonije. Najmanji pesimizam zabilježen je u Dalmaciji, Istri s Primorjem i u Zagrebu s okolicom. S rastom dobi članova, raste i pesimizam kućanstva u pogledu predstojeće financijske situacije.
Većina anketiranih kućanstava, njih 86 posto, ocjenjuje da su cijene značajno rasle u proteklih godinu dana, a 79 posto predviđa da će i dalje rasti.
Gotovo polovica kućanstava (46 posto) planira istu razinu potrošnje za nabavku trajnih dobara kao i godinu dana ranije, dok dok 39 posto planira nešto veću potrošnju.
Članovi trećine kućanstava (34 posto) ocjenjuju da njihovo kućanstvo teško preživljava, a 14 posto ih izjavljuje da su prisiljeni trošiti raniju štednju ili se dodatno zaduživati.
Premda lagano opada udio takvih kućanstava, sveukupno financijsko stanje kućanstava ne ohrabruje, jer ih gotovo polovica (48 posto) izjavljuje da ima financijske probleme. Nedostatnost financijskih sredstava više naglašavaju kućanstva u Lici, Kordunu i Banovini te u Slavoniji.