To izvješće, koje će službeno biti objavljeno u srijedu, kao područja najvećeg rizika za svjetsko gospodarstvo navodi cijene energenata, jačanje protekcionizma, probleme izazvane krizom na američkom tržištu nekretnina, naglu prilagodbu svjetskih neravnoteža te fluktuacije financijskih tržišta, prenose nadalje isti izvori.
No, prema MMF-u, prijetnje svjetskom gospodarstvu nisu više toliko velike kao što su bile prilikom posljednjeg MMF-ovog izvješća u rujnu prošle godine, budući je svjetski gospodarski rast sada uravnoteženiji a zemlje eurozone i Japan nastavljaju provoditi strukturalne prilagodbe.
Analitičari MMF-a u svojem su se izvješću posebno osvrnuli na kinesku valutu, koju se općenito smatra podcijenjenom. Kineski valutni sustav postao je nešto fleksibilniji ali su potrebne njegove dodatne reforme, ocjenjuje MMF.
Ministri financija i čelnici središnjih banaka skupine sedam vodećih svjetskih gospodarstava (G7) sastat će se u petak u Washingtonu, ali Kine tamo neće biti iako je u prošlosti bilo poziva za nazočnošću i predstavnika tog četvrtog po veličini svjetskog gospodarstva. G7 obuhvaća Sjedinjene Države, Japan, Njemačku, Francusku, Britaniju, Kanadu i Italiju.
Što se tiče njemačkog gospodarstva, MMF ima nešto manje ružičasto viđenje najvećeg europskog gospodarstva od samih Nijemaca, te prognozira rast njemačkog bruto domaćeg proizvoda u 2007. od 1,8 posto, te od 1,9 posto iduće godine.
Analitičari MMF-a Njemačku nazivaju gospodarskim pokretačem eurozone, te očekuju pad tamošnje stope nezaposlenosti sa 7,8 posto u ovoj godini, na 7,6 posto 2008.