"Očekujem da ću čelnim ljudima Južne Afrike objasniti pozicije Srbije, da je naš stav maksimalno kompromisan, da ne možemo dozvoliti promjenu državnih granica, da bi to bio najgrublji atak na samu Povelju Ujedinjenih naroda i na dostojanstvo našeg naroda i države. Vjerujem da će to moji sugovornici razumjeti", kazao je Drašković za beogradski B92 te slično ponovio i za list Večernje novosti.
"Cijela Afrika je u velikom strahu od Ahtisaarijeva plana, ako on bude pretočen u rezoluciju po kojoj se nasilno mjenjaju granice države Srbije, jer u Africi nema nijedne države čije granice ne bi bile u opasnosti", rekao je Drašković.
On je B92 rekao je i da će u "diplomatskoj ofenzivi", srbijanski dužnosnici ići i do Perua i do Paname te putovati i u europske prijestolnice.
"Izgleda malo čudno, ali najveća šansa Srbije jesu nestalne članice Vijeća sigurnosti . Dovoljno je da njih šest bude uzdržano i nije potreban veto ni Rusije ni Kine. Rezolucija propada", smatra Drašković govoreći o rezoluciji o konačnom statusu Kosova koja bi se pred Vijećem sigurnosti UN-a mogla naći krajem travnja.
Vijeće sigurnosti nedavno je održalo prvu raspravu o planu UN-ova izaslanika Marttija Ahtisaarija koji predviđa neovisnost Kosova, u prvo vrijeme pod međunarodnim nadzorom.
Neki analitičari u Beogradu, međutim, smatraju kako se sa srbijanskim aktivnostima zakasnilo, te upozoravaju da u dosta zemalja Srbija još nema nove veleposlanike, javlja B92.