FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bivši predsjednik Ruande izašao iz zatvora

Autor: ;vmrs;
KIGALI, 6. travnja 2007. (Hina/Reuters) - Prvi predsjednik Ruande nakon genocida izašao je u petak iz zatvora na temelju predsjedničkog pomilovanja.
KIGALI, 6. travnja 2007. (Hina/Reuters) - Prvi predsjednik Ruande nakon genocida izašao je u petak iz zatvora na temelju predsjedničkog pomilovanja.

Pasteur Bizimungu osuđen je 2004. na 15 godina zatvora zbog poticanja etničkog nasilja. Kritičari su to suđenje proglasili političkim. Osuđen je za stvaranje milicije, pronevjeru državnoga novca i poticanje na etničko nasilje u zemlji koja se tek oporavljala od genocida.

Bizimungu je pripadnik plemena Hutua, a imenovan je na mjesto predsjednika kad je Ruandska patriotska fronta (RPF) kojom su dominirali pripadnici plemena Tutsija preuzela vlast nakon genocida 1994.

U genocidu su ekstremisti iz većinskoga plemena Hutua poubijali osamsto tisuća pripadnika Tutsija i umjerenih Hutua.

Današnji predsjednik Paul Kagame, čija je ruandanska patriotska armija završila stodnevni pokolj, bio je tada potpredsjednik, ali je i tada imao veću moć od svoga nadređenog.

"Želim zahvaliti predsjedniku za pomilovanje. Iznenadio me", reko je novinarima Bizimungu kad je odjeven u odijelo s kravatom izašao iz zatvora.

Kagame nije obrazložio odluku o pomilovanju.

"Na temelju svoga ustavnog prava na odluku o pomilovanju, predsjednik Paul Kagame danas je pomilovao g. Pasteura Bizimungua i poništio mu ostatak zatvorske kazne", pisalo je u službenom priopćenju.

Suradnja između Bizimungua koji je Hutu i Tutsija Kagamea bila je zamišljena kao simbol poslijegenocidne pomirbe.

No njihovi su se odnosi pokvarili, a u ožujku 2000 Bizimungu je podnio ostavku zbog neslaganja s visokim dužnosnicima RPF-a oko sastava nove vlade. Uhićen je 2002.

Nakon što je osuđen, žalio se i tražio da se presuda promijeni jer je, tvrdio je, bila politički motivirana. Žalba je odbijena 2006. Poslije je Kagameu poslao pismo u kojem je tražio milost i oslobađanje koje bi, napisao je, "bilo za dobrobit države".

Organizacije za zaštitu ljudskih prava tvrdile su u vrijeme suđenja da su i uhićenje i proces politički motivirani, a o Kagameu se i prije govorilo da neistomišljenike hapsi i optužuje za poticanje na etničko nasilje.

(Hina) xvm ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙