Time bi se "Uljanikova" vrijednost znatno smanjila pa bi se, kazao je, stvorila opasnost od dolaska vanjskog ulagača koji bi mogao jeftino kupiti to brodogradilište.
"Smanjenje temeljnog kapitala otežava poslovanje društva i glede kreditne sposobnosti i glede općenita poslovanja. To ujedno, u trenutku kad se govori o privatizaciji društva, otvara mogućnosti raznim manje platno sposobnima ili mešetarima da se umiješaju u privatizaciju društva", naglasio je Kutlača.
Sindikat Istre i Kvarnera naime smatra kako se pomorsko dobro ne može izuzeti iz "Uljanika" bez odštete te predlaže da se pri izvlaštenju pomorskog dobra iz temeljnog kapitala "Uljanik" dokapitalizira dugogodišnjom koncesijom. Bez toga bi, smatra Kutlača, "Uljanik" postao ranjiv i osjetljiv na utjecaje sa strane. "Time će se osigurati opstanak djelatnosti brodogradilišta", poručio je.
Kutlača je izvijestio kako je Sindikat Istre i Kvarnera ovih dana predložio povišenje neto plaće radnika na 3500 kuna jer, po njegovoj ocjeni, gotovo deset posto radnika "Uljanika" dobiva mjesečnu plaću manju od te svote.
"Od poslodavca smo zatražili da se u tom slučaju odredi socijalni minimum od 3500 kuna. Znajući da je samo zadovoljan radnik kvalitetan i dobar radnik, 'Uljaniku' bi se to ekonomski isplatilo", zaključio je sindikalni povjerenik Rajko Kutlača.