Prozapadnjački orijentirani Juščenko u lošim je odnosima s Janukovičem (proruski orijentiranim političarom) otkad ga je, bez pretjeranog oduševljenja, u kolovozu prošle godine morao imenovati premijerom nakon pobjede Janukovičeve stranke na izborima.
Premijer Janukovič odbacio je Juščenkov dekret ocijenivši predsjednikovu odluku o raspisivanju prijevremenih izbora 27. svibnja "fatalnom pogreškom", a skupina parlamentarnih zastupnika sklonih Janukoviču zatražila je od Ustavnog suda poništenje te odluke. Janukovič je izjavio kako smatra da bi parlament i njegova vlada uspjeli nastaviti funkcionirati bez prepreka.
Viktor Juščenko, kao zapovjednik ukrajinskih vojnih snaga istaknuo je kako neće dopustiti uporabu sile u zemlji, prenose agencije. Janukovič je svojim simpatizerima rekao kako misli da bi rješenje razmirica moglo biti postignuto samo pregovorima.
Predsjednik je potpisao dekret da bi, kako je sam kazao, "očuvao državu", nakon što je premijera optužio da protuzakonito pokušava proširiti svoju većinu u parlamentu "vrbovanjem" Juščenkovih saveznika.
Promatrači ocjenjuju da znaci političkih tenzija u središtu Kijeva nisu vidljivi te da je domaća valuta stabilna.
Analitičari su pretpostavili da bi Janukovič mogao odbiti odredbu o raspuštanju parlamenta, dovodeći zemlju u kojoj živi 47 milijuna stanovnika pred ustavnu krizu i povećavajući mogućnost izbijanja uličnih sukoba među protivničkim stranama.
Čak i ako se obje strane dogovore da će sudjelovati u prijevremenim izborima, taj bi korak mogao rezultirati ozbiljnijom situacijom od one koja je zahvatila Ukrajinu nakon zadnjih parlamentarnih izbora prije godinu dana.
Istraživanje javnog mišljenja pokazuje da Janukovičeva Stranka regija vodi, a na drugom je mjestu stranka bivše premijerke Julije Timošenko.
Glasnogovornica Europske unije čiji dužnosnici pregovaraju s ukrajinskim dužnosnicima o postizanju sporazuma o čvršćoj suradnji s tom zemljom, vjeruju da će ukrajinski dužnosnici razmirice uspjeti riješiti interno.