FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Američki milijarder namjerava otkriti tajne "Lusitanie"

Autor: ;mkuz;
LONDON, 3. travnja 2007. (Hina/ANSA) - Američki milijarder Gregg Bemis, vlasnik tvrtke Cunard koja organizira krstarenja, nada se da će jednom za sva vremena otkriti mnoge tajne koje još uvijek okružuju potonuće broda Lusitania.
LONDON, 3. travnja 2007. (Hina/ANSA) - Američki milijarder Gregg Bemis, vlasnik tvrtke Cunard koja organizira krstarenja, nada se da će jednom za sva vremena otkriti mnoge tajne koje još uvijek okružuju potonuće broda Lusitania.

To je potonuće broda jedno od najčuvenijih u povijesti. Na dnu mora kod južne obale Irske brod je skončao 7. svibnja 1915. nakon što ga je torpedirala njemačka podmornica.

Irsko ministarstvo kulture iz straha od pljačkaša zabranjivalo je približavanje olupini no Bemis, iskusni 78-godišnji ronilac, ostvario je na Visokom sudu u Dublinu ključnu pobjedu; priznato mu je pravo na olupinu broda koja se nalazi na dubini od sto metara u blizini Corka.

Bemis je kupoprodajni ugovor s jednom osiguravajućom britanskom kućom potpisao 1968. godine a sada namjerava potrošiti 4,5 milijuna eura na istraživanje olupine i uvjeren je da će tom operacijom ostvariti dobit. Dovoljno mu je snimiti film o istraživanju olupine i organizirati izložbu predmeta izvađenih iz Lusitanije koja će nedvojbeno pobuditi interes javnosti.

No Bemisa prvenstveno zanima rasvijetliti "tajne" koje još uvijek okružuju britanski prekoceanski brod koji je pripadao upravo floti tvrtke Cunard koju on danas vodi.

Putnički brod Lusitania je tijekom Prvog svjetskog rata s 1256 putnika isplovio iz New Yorka za Liverpool, a kod irske obale napala ga je njemačka podmornica. Neodgovorena su sljedeća pitanja: Kako je mogao okomito potonuti za samo osamnaest minuta? Je li Lusitania krijumčarila oružje? Je li doista jedan bogati kolekcionar u svojoj kabini prvog razreda sa sobom nosio slike Tiziana, Rubensa i Moneta neprocjenjive vrijednosti?

Walther Schwieger, zapovjednik njemačke podmornice, proglašen ratnim zločincem zbog napada na civilni brod, oduvijek je tvrdio da je brod pogodio samo jednim torpedom.

Malobrojni preživjeli u tragediji Lusitanije, u kojoj je poginulo 1198 osoba i koja je ubrzala ulazak Sjedinjenih Država u Prvi svjetski rat na strani Velike Britanije, pričali su, međutim, da je do vrlo brzog potonuća došlo nakon što je uslijedila još jedna razorna eksplozija u desnom boku broda.

Tijekom desetljeća čule su se najrazličitije teorije o kobnoj eksploziji: Je li bila rezultat drugog torpeda? Jesu li eksplodirala spremišta ugljena? Je li stroj eksplodirao zbog velikog pritiska pare?

Nijemci su, kako bi opravdali torpediranje, tvrdili i da su ga napali jer je u najvećoj tajnosti prevozio američko oružje za Veliku Britaniju, a to bi također trebalo razjasniti Bemisovo istraživanje.

Pothvat, po mnogome sličan onome koji je devedesetih godina napravljen s olupinom Titanica, zasigurno će biti finacijski isplativ ako tijekom idućih pet godina, koliko vrijedi dozvola za istraživanje, Bemis uspije doći do slika Tiziana, Rubensa i Moneta koje je navodno sa sobom imao bogati kolekcionar Sir Hugh Lane poginuo u napadu.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙