Stipendiju u iznosu od 1200 kuna mjesečno, osim 20 studenata iz Zadra, ostvarila su još 23 studenta iz Rijeke, 24 iz Splita i jedan iz Dubrovnika, s kojima su ugovori potpisani prošloga tjedna.
Kandidati ostvaruju pravo na stipendiju ako svladaju upisani studij bez ponavljanja godine, a dužni su ploviti na brodovima pod hrvatskom zastavom najmanje onoliko vremena koliko su primali stipendiju. Jedino ako na hrvatskim brodovima nemaju mjesta, mogu ploviti i na brodovima pod stranom zastavom.
Kalmeta je rekao kako je njegovo ministarstvo na dodjelu stipendija potaknuto činjenicom da se 80 do 90 posto trgovačkog tereta danas prevozi brodovima, a u svijetu je tendencija da se taj postotak i poveća.
U ovom trenutku nedostaje oko 10.000 pomorskih časnika, a poznato je da su hrvatski pomorci oduvijek bili poznati i priznati u svijetu, rekao je Kalmeta.
Kako bi se Hrvatska uključila među najrazvijenije pomorske zemlje, krenuli smo u poticanje školovanja i studiranja u pomorskih školama i na pomorskim fakulteta.
Kalmeta je podsjetio da je prošle godine Hrvatska dodijelila 40 stipendija studentima pomorskih fakulteta, a ove godine 68. Lani je učenicima dodijeljeno 150 stipendija, a ove godine 168.
Ministar je najavio izmjene zakona o pravima hrvatskih pomoraca na stranim brodovima, kako bi im se omogućili isti uvjeti zdravstvenog i mirovinskog osiguranja kao i pomorcima na našim brodovima.