"Pozivam na sastanak sve šefove arapskih država, ukljućujući, naravno, kralja Saudijske Arabije, kojeg smatram vrlo važnim vođom, kako bi razgovarali s nama", rekao je Olmert na novinskoj konferenciji s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Olmert je također rekao da bi "bio sretan doći i izraziti izraelska stajališta ako saudijski kralj inicira sastanak umjerenih (arapskih lidera) i ako ga pozove, kao i palestinskog predsjednika".
Diplomati objašnjavaju da Sjedinjene Države i Egipat vrše pritisak na Izrael da što prije počne pregovore s odborom arapskih država kako bi se mirovni proces nakon gotovo šest godina pomaknuo s mrtve točke.
Nekoliko zemalja Arapske lige razgovarat će "formalno i javno kao kolektiv" s Izraelom, rekao je jedan viši diplomat govoreći o američko-egipatskom prijedlogu.
Na prošlotjednom summitu u Rijadu, arapski lideri podržali su pet godina stari mirovni plan za Bliski istok koji je prvotno predložila Saudijska Arabija.
Prijedlogom se Izraelu nudi normalizacija odnosa s arapskim zemljama u zamjenu za potpuno povlačenje s područja zauzetih u ratu 1967., uspostavu palestinske države i "pravedno rješenje" za palestinske izbjeglice.
Olmert je rekao da u prijedlogu vidi neke pozitivne elemente.
Izrael se, međutim, protivi povratku palestinskih izbjeglica iz demografskih i sigurnosnih razloga. Želi također zadržati veća naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.
Na novinskoj konferenciji s Merkel, Olmert je rekao da "umjerene arapske države predvođene Saudijskom Arabijom" žele aktivno sudjelovati u naporima da se postigne mir između Izraelaca i Palestinaca.
"Mislim da je spremnost da se prihvati Izrael kao činjenicu i da se razgovara o uvjetima budućeg rješenja korak koji mogu samo cijeniti", rekao je izraelski premijer.