Mihail Deljagin, savjetnik bivšeg ruskog premijera Evgenija Primakova, izjavio je da sukob s Amerikom nije u interesu ruske političke elite.
"Predstavnici vlasti imaju osobne bankovne račune na Zapadu. Osim toga, treba shvatiti da ruske oružane snage gotovo uopće ne postoje, a da je nacionalno gospodarstvo izrazito slabo. Naša crnomorska ratna flota slabija je čak od ratnih mornarica Bugarske i Rumunjske", rekao je Deljagin.
Moskovski politički analitičar Andrej Piontkovsky smatra da SAD i Rusija, dominantne sile 20. stoljeća, u ovom trenutku trebaju surađivati.
"U 21. stoljeću, položaj i Zapada i Rusije znatno je ranjiviji nego što je to bilo u nedavnoj prošlosti. I jednima i drugima prijeti radikalni islam. Još veća, iako sada još uvijek manje primjetna, prijetnja je koja dolazi iz Kine", kazao je Piontkovsky na skupu.
Novinar Evgenij Kiseljev slaže se da Moskva i Washington imaju zajedničke interese. On naglašava da Rusi koji su u redovitom kontaktu s Amerikom imaju pozitivan odnos prema Sjedinjenim Državama. Međutim, neki pripadnici ruske vladajuće garniture i dalje osjećaju otpor prema SAD-u.
Kiseljev je ustvrdio da neki ruski političari pate od kompleksa manje vrijednosti, te zbog toga osjećaju averziju prema SAD-u, kao jedinoj svjetskoj supersili koja, po njegovim riječima, kao i sve druge zemlje "ima i kvalitete, a i slabe strane".
Alexander Lambsdorf, član Europskog parlamenta iz Njemačke, koncentrirao se u svom izlaganju u Institutu Hudson upravo na te slabe strane SAD-a.
Zbog pogrešne vanjske politike Washingtona, Europa danas često s pažnjom sluša ruske kritike na račun Sjedinjenih Država. Primjer je izrazito kritičan govor predsjednika Vladimira Putina, u veljači u Muenchenu.
"Tradicionalna politika Sovjetskog Saveza bila je odvojiti Europu od Amerike. Danas je to moguće jedino zbog slabog položaja Amerike u Europi. Putinov je govor dočekan s razumijevanjem koje bi u prošlosti bilo nezamislivo", ocijenio je Lambsdorf.
Međutim, Lilya Shevtsova iz Centra Carnegie u Moskvi smatra da se američko-europski odnosi po svojoj visokoj kvaliteti ne mogu uspoređivati s odnosima između Amerike i Rusije. Ona smatra da bi Washington trebao i dalje njegovati odnose s dinamičnim snagama u ruskom društvu - mladima, inteligencijom i poslovnim krugovima.
"Gospodarska suradnja najbolji je način za rusku integraciju u zapadnu zajednicu država", zaključila je Shvetsova.