U subotu na radnom ručku šefovima diplomacija zemalja članica EU-a pridružit će se i njihovi kolege iz triju kandidatskih zemalja. Hrvatsku će predstavljati ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović.
Prvi dan neformalnog skupa na dnevnom redu je pitanje Kosova te europska politika dobrosusjedstva, u čijem će se sklopu posebno razgovarati o odnosima s Bjelorusijom. Drugi dan bit će posvećen bliskoistočnom mirovnom procesu i Iranu.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana i povjerenik za proširenje Olli Rehn predstavit će ministrima zajedničko izviješće o pripremama EU-a za preuzimanje međunarodne civilne misije na Kosovu od UN-a. Misija EU-a mogla bi brojati između 1500 do 2000 ljudi, što će biti najveća misija u sklopu europske vanjske i sigurnosne politike do sada. Početne procjene troškova govore da bi za Kosovo u prvi tri godine trebalo izdvojiti 1,3 do 1,5 milijardi eura. U Europskoj uniji kažu da ne mogu sami snositi te troškove i računaju na širu pomoć. U taj iznos je uračunat kosovski dio duga bivše Jugoslavije, troškovi implementacije statusnog rješenja, poticanje gospodarskog razvoja i plaćanje međunarodnog osoblja.
Nakon što je posebni izaslanik UN-a Martti Ahtisaari predstavio svoj plan Vijeću sigurnosti u kojem predlaže međunarodno nadziranu neovisnost za Kosovo, pitanje statusa te pokrajine ulazi u odlučujuću fazu. Povjerenik Rehn posljednjih dana ističe da EU po tom pitanju treba biti jedinstven u podršci Ahtisaarijevu planu, kao jedinoj realnoj soluciji. Unutar EU-a, pojedine zemlje poput Slovačke, Španjolske i Grčke, imaju određenih rezervi prema neovisnosti Kosova, uglavnom iz svojih unutarnjopolitičkih razloga.
U EU-u smatraju da po pitanju Kosova moraju nastupati jedinstveno kao blok kako bi se u Vijeću sigurnosti pridobilo Rusiju i Kinu da ne blokiraju i ne odgađaju rješavanje toga problema.
Od 1974. godine uvedena je praksa neformalnih sastanaka ministara vanjskih poslova svakih šest mjeseci. Na tim sastancima ne donose se nikakvi zaključci, atmosfera je puno neformalnija nego na službenim sastancima, a dnevni red je obično sveden na samo nekoliko tema. Prvi takav sastanak održan je u dvorcu Gymnich pored Bonna i od tada se u eurožargonu neformalni sastanci ministara vanjskih poslova nazivaju Gymnich.
(Hina) xsv yipet