Posljednji pomor bio je 21. ožujka, a pravi uzrok uginuća od tada još nije poznat, rekla je Hini viša veterinarska inspektorica Karlovačke županije Branka Horvatić.
I tada i danas po njezinom su nalogu poslani uzorci uginulih riba na Zavod za ribe zagrebačkog Veterinarskog fakulteta. Docentica na Zavodu Željka Matašin rekla je kako je moguće da su ribe uginule zbog iznimnog dotoka oborinskih voda od snijega i kiše koje su prethodile 21. ožujku, zbog čega je došlo do dizanja mulja koji se mogao uhvatiti na škrge i uzrokovati uginuće riba.
Matušin je također rekla i kako je moguće da je uzrok uginuća trovanje nekim štetnim sastojkom iz jezerske vode, ali da bi to mogla reći tek kada bi imala analizu uzoraka vode.
Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije uzeo je 21. ožujka uzorke vode na analizu. Na novinarsko traženje, voditeljica laboratorija Zavoda Željka Cerovac danas je rekla da zbog nadzora koji se obavlja u laboratoriju nisu stigli napisati izvještaj vodopravnoj inspekciji.
Riječ je o nadzoru vezanom uz slučaj Karlovačke pivovare.
Upitana može li usmeno reći rezultate analize, Cerovac je rekla da o nalazima analize može izvijestiti samo naručitelja, a to je vodopravna inspekcija, odnosno Hrvatske vode.
Jezerce Luščić, promjera je 100 puta 50 metara, nalazi se u novom dijelu Karlovca, a nastalo je 80- tih godina u iskopu napuštenih temelja za stambenu zgradu, te se, osim od prirodnih oborinskih voda, puni i preko kanalskog preljeva koji je u nadležnosti vodopravne inspekcije.
Vodopravna inspektorica Dubravka Mušić izjavila je Hini kod prvog pomora 21. ožujka da je riječ o jami koja se puni podzemnim, oborinskim i otpadnim vodama. Stoga je vodopravna inspekcija, rekla je Mušić, prije nekoliko godina postavila ploču uz obalu da u jezercu nema uvjeta za život ribe te da je zabranjeno i poribljavanje i ribolov.