Frankfurtski DAX indeks bio je stoga na gubitku 0,4 posto, spustivši se na 6.831 bod. Londonski Ftse ostvario je pak manji dobitak, od 0,09 posto, dosegnuvši 6.298 bodova.
Cijene barela nafte na američkom tržištu poskočile su u utorak za pet dolara, iznad 68 dolara, zabilježivši najviše razine u zadnjih šest mjeseci zbog glasina o sukobu iranske i američke mornarice. No ubrzo su se spustile na 64 dolara, nakon što je Washington demantirao te glasine.
Dok je skok cijena nafte većinom pogodio europske dionice, pomogao je jačanju dionica naftne i plinske industrije. Ponajviše su pritom bile na dobitku dionice predvodnika te industrije Totala i BP-a.
Osim ka nafti, financijska tržišta svoju su pozornost usmjerila i očekivanom govoru guvernera američke središnje banke Fed Benu Bernankeu u američkom Kongresu. Njegovo obraćanje članovima Kongresa uslijedit će nakon prošlotjedne odluke Fed-a o ispuštanju signala o mogućem daljnjem zaoštravanju monetarne politike u priopćenju objavljenom po završetku zasjedanja, na kojem nije bilo promjena postojećih kamatnih stopa od 5,25 posto.
"Stajališta smo da američko gospodarstvo nije tako slabo kao što neki vjeruju. I nadalje smo uvjerenja da živimo u okruženju pogodnom za dionice", kazao je Thierry Lacraz, strateg u švicarskoj privatnoj banci Pictet & Cie. Osvrnuvši se na očekivani nastup čelnika Feda u kongresu, Lacraz je ustvrdio kako će tržišta vjerojatno pokušati shvatiti da li je Fed doista promijenio svoje stajalište.
Indeks Tokijske burze Nikkei nastavio je redati gubitke, spustivši se za 0,64 posto na 17.254 boda.