Ako se tomu još pridodaju i 22 novinara poginula u različitim nesrećama, onda mračna statistika svjetskog novinarstva postaje još mračnija, rekao je Bari White, povjerenik za novinarsku sigurnost pri IFJ. Napomenuo je da postoje područja u kojima je iznimno opasno biti novinar. Jedno od takvih je Irak, u kojemu je 2006. godine likvidirano čak 69 novinara. Od invazije na Irak u ožujku 2003. do 2006., u toj je zemlji poginulo čak 170 novinara. Prošle godine novinari su uglavnom bili žrtve terorističkih i inih paravojnih skupina. Dodao je kako se vjerovalo da je 2005., s 154 poginula nonovinara ipak rekordna godina koja se neće ponoviti.
Glavni tajnik IFJ Aidan White je i u Zagrebu na Godišnjoj skupštini Europske novinarske federacije (EFJ) ponovio kako se nasilje nad novinarima nastavlja i u Latinskoj Americi, osobito u Meksiku, Kolumbiji i Venezueli. U tim je latinoameričkim državama lani ubijeno 37 novinara i medijskih djelatnika. U Aziji se nasiljem ističu Filipini i Šri Lanka s 34 ubijena novinara. "Mediji postaju sve moćniji, a novinarstvo postaje sve opasnijim poslom", izjavio je Aidan White. Napomenuo je da je IFJ apelirao na svjetski poznate medijske kompanije kao što su Reuters, BBC, CNN i druge da iskoriste svoj globalni utjecaj i pomognu stvaranju "kulture sigurnosti", ali u tom pogledu velika je medijska industrija još uvijek manjkava. Naime, dodao je, ima medija koji svoje novinare šalju na opasne zadatke bez ikakve pripreme, logističke podrške i osiguranja.
Glavni tajnik White je istaknuo da se Svjetski kongres IFJ održava krajem svibnja u Moskvi te da će se na Kongresu otvoreno progovoriti o ruskoj novinarki Ani Politkovskaji ubijenoj 7. listopada 2006. upravo u Moskvi te o više od 200 novinara ubijenih u Rusiji od 1993. godine