Novi pravobranitelj brinuo bi o zaštiti i promicanju interesa osoba s invaliditetom, pratio bi provedbu domaćih te međunarodnih propisa vezanih uz osobe s invaliditetom, sudjelovao u donošenju propisa, skrbio o zaštiti njihovih ljudskih prava i sloboda, te razmatrao slučajeve kršenja tih prava.
Iako je podržala predloženi zakon, Ivana Sučec Trakoštanec (HDZ) iznijela je svoje osobno mišljenje po kojemu bi racionalnije i učinkovitije bilo objediniti institut pravobraniteljstva za sva područja (za djecu, ravnopravnost spolova, invalidne osobe), s posebnim uredima i zajedničkom logistikom.
"To bi bilo svrsishodnije i racionalnije", kazala je, upozorivši na moguće preklapanje ovlasti između pravobraniteljstava, primjerice u slučaju kada se treba skrbiti o djeci s poteškoćama u razvoju.
Pučki pravobranitelj Jurica Malčić je prijedlog spajanja pravobraniteljstava ocijenio neprovedivim, s obzirom na važeću koncepciju, te predložio da se prije donošenja zakona razmotre pitanja poput mogućeg preklapanja ovlasti i racionalnog funkcioniranja.
Bojazan zbog mogućeg preklapanja ovlasti između pravobranitelja za djecu i onog za invalidne osobe izrazila je i pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, jer bi to, upozorila je, moglo dovesti do toga da u nekom slučaju ne reagira ni jedno pravobraniteljstvo pa osoba ostane bez potrebne skrbi.
"Treba jasno definirati odnosi li se zakon na invalidne osobe generalno ili na dobne skupine", ocijenila je.
Voditeljica radne skupine za osobe s invaliditetom, SDP-ova zastupnica Vesna Škulić, predložila je da bi pravobranitelj za invalidne osobe morao, a ne, kako stoji u zakonskom prijedlogu, mogao sudjelovati u donošenju bitnih dokumenata za osobe s invaliditetom.
Iznijela je i prijedlog da pravobraniteljem ili njegovim zamjenikom treba biti imenovana invalidna osoba koja ispunjava uvjete za to mjesto.