S tom ocjenom potpredsjednice Vlade i ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranke Kosor, koja je potpisala Sporazum u ime Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (MOBMS), suglasna su i dvojica supotpisnika - državni tajnik za znanost i tehnologiju Dražen Vikić Topić i rektor Sveučiliša u Zagrebu Aleksa Bjeliš.
Državi tajnik Vikić Topić potpisao je Sporazum u ime Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a rektor Bjeliš u ime Rektorskoga zbora visokih učilišta Republike Hrvatske.
Sporazum se odnosi na hrvatske branitelje, hrvatske ratne vojne invalide iz Domovinskoga rata te na djecu smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja i na djecu 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida (HRVI) iz Domovinskoga rata.
Potpredsjednica Kosor podsjetila je da je rad na pripremi toga dokumenta počeo još prije odluke Ustavnoga suda kojim je u prosincu prošle godine ukinuta odredba Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koja je stupila na snagu početkom 2005.
U prvoj od pet točaka Sporazuma stoji da sveučilišta mogu u okviru svoje akademske samouprave donijeti poticajne mjere za upis u ustanove visokoga obrazovanja spomenutih kategorija kandidata.
Drugom je točkom utvrđeno da će Rektorski zbor uputiti na nadležna tijela pojedinih sveučilišta prijedlog da se kategorijama spomenutih ovlaštenika, pod uvjetom da prijeđu bodovni prag omogući izravan upis na ustanove visokoga obrazovanja, a u trećoj točki stoji da će MZOŠ snositi troškove studija tako upisanih kandidata u realnom iznosu.
Potpredsjednica Kosor posebice se osvrnula na četvrtu točku Sporazuma u kojoj se navodi da će MOBMS osigurati sredstva i snositi troškove u visini od 2000 kuna za pripreme za polaganje razredbenoga ispita za svakoga zainteresiranog kandidata, uključujući i djecu dragovoljaca. Izjavila je da je za to već osigurano dva milijuna i 111.000 kuna.
Petom točkom Sporazuma utvrđeno je da će dva ministarstva razmotriti i dodatne mogućnosti stipendiranja po različitim osnovama koje bi, među ostalim, trebalo biti poticajno i za studiranje na deficitarnim ustanovama visokoga obrazovanja.
Novinare je zanimalo i na koliko će se osoba okvirno odnositi odredbe Sporazuma. Prorektor Ivan Šimonović, koji je bio član Radne skupine, procijenio je da bi trebao biti oko 300 kandidata na zagrebačkome Sveučilište te ukupno 600 kandidata na svim hrvatskim visokim učilištima.
Podsjetio je da je prošle akademske godine na zagrebačkome Sveučilištu bilo više od 2300 kandidata na koje se odnosila odredba Zakona koju je ukinuo Ustavni sud, odnosno više od pet tisuća kandidata na svim hrvatskim visokim učilištima.