Usporedo sa slabljenjem međunarodne terorističke mreže al Qaede čije se članstvo u proteklih pet godina svelo na 500 pripadnika umjesto nekadašnjih dvije do tri tisuće boraca, razvijalo se desetak drugih skupina diljem svijeta, a nadahnjivalo se istom ideologijom džihada (svetog rata), kazao je Gunaratna.
Te nove skupine usredotočene su na Irak, kazao je stručnjak.
"U mnogočemu su događaji u Iraku istodobno i fitilj i magnet", rekao je u svome izlaganju Gunaratna.
Događaji u Iraku nisu zapalili samo muslimanske esktremiste Bliskog istoka, već i ekstremiste iz Afrike i Azije.
"Vjerujem da se mnogi napadi, koje smo vidjeli u Europi, mnogi napadi koje smo vidjeli u svijetu, ne bi dogodili da stanje u Iraku nije postalo poput 'plakata' kojim se te skupine pozivaju u akciju", rekao je stručnjak sudionicima konferencije o globalnoj sigurnosti Azije.
Gunaratna, supredsjedatelj konferencije i čelnik odjela za istraživanje terorizma pri Institutu za obranu i strateške studije u Singapuru, predviđa da će se novi napadi na ciljeve Zapada osmišljavati i organizirati iz Iraka.
On također drži da regionalna teroristička organizacija Jamaah Islamiyah, za koju se smatra da je desna ruka al Qaede na jugoistoku Azije, želi otvoriti novi front na muslimanskom jugu Tajlanda, u kojem se već nekoliko godina odvija separatistička pobune.
Jamaah Islamiyah smatra se organizacijom koja je isplanirala i izvela atentate na indonezijskom turističkom otoku Baliju u listopadu 2002. godine i ona ostaje "glavnom terorističkom prijetnjom u jugoistočnoj Aziji", upozorio je Gunaratna.
"Iako su mreže Jamaaah Islmiayaha u Singapuru i Maleziji uništene, skupina je još uvijek najmoćnija organizacija u regiji", kazao je stručnjak.
U Indoneziji je ubijeno ili uhićeno "više od dvije stotine njezinih članova", no skupina se preorijentirala prema jugu Tajlanda, gdje je muslimanska pobuna u tri godine usmrtila više 2,000 ljudi.