FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Aukcija imovine ruskog poslovnog carstva Jukos

Autor: ;gbor;
MOSKVA, 27. ožujka 2007. (Hina/AFP) - Prva u nizu aukcija namijenjenih prodaji imovine propalog poslovnog carstva Jukos sada zatvorenog ruskog oligarha Mikhaila Khodorkovskog, procijenjene na 22 milijarde dolara, započinje u utorak u sjedištu te kompanije u Moskvi.
MOSKVA, 27. ožujka 2007. (Hina/AFP) - Prva u nizu aukcija namijenjenih prodaji imovine propalog poslovnog carstva Jukos sada zatvorenog ruskog oligarha Mikhaila Khodorkovskog, procijenjene na 22 milijarde dolara, započinje u utorak u sjedištu te kompanije u Moskvi.

Na toj će aukciji po početnoj cijeni od 7,4 milijarde dolara biti ponuđen 9,44-postotni udjel u Rosneftu.

Jukos je nekada bio najveći ruski proizvođač nafte, a Khodorkovsky, koji je tu kompaniju kupio u razdoblju sumnjivih privatizacijskih procesa ranih 1990-tih, na zapadu slavljen kao svijetli primjer modernog kapitalista.

Tom ambicioznom poduzetniku nije trebalo puno da postane najbogatiji čovjek Rusije. No, istrage započete 2003., koje su mnogi doživjeli u prvome redu kao hajku Kremlja usmjerenu na politički ambicioznog Khohorkovskog, rezultirale su bankrotom njegove naftne grupacije i osmogodišnjom zatvorskom kaznom za njega.

Državna naftna kompanija Rosneft, sada drugi po veličini proizvođač nafte u Rusiji nakon Lukoila, 2004. je kupila Jukosovu glavnu proizvodnu jedinicu Juganskneftgaz, za milijarde dolara nižu cijenu od njezine procijenjene vrijednosti.

Analitičari tu kompaniju smatraju najvjerojatnijim kandidatom za preuzimanje lavovskog dijela Jukosove imovine, a nedavno je s tim ciljem uzela i zajam u visini 22 milijarde dolara.

Osim samog Rosnefta, za kupnju Jukosovog udjela interes je iskazao i britansko-ruski energetski div TNK-BP, treći po veličini ruski proizvođač nafte. Na isti će način - putem aukcija koje bi trebale biti zaključene do kolovoza - biti prodani Jukosovi udjeli u elektroenergetskim tvrtkama, bankama i naftnim kompanijama.

Prodaja Jukosove imovine mogla bi privući nove ponuđače i nova iznenađenja, a očekuje se da će interes iskazati energetske grupacije poput američkog naftnog diva Chevrona i konzorcija talijanskih energetskih grupacija ENI i Enel.

Prema riječima sudski postavljenog stečajnog upravitelja Eduarda Rebguna, radi se o imovini procijenjenoj na 22 milijarde dolara, no uprava Jukosa i nezavisni analitičari tvrde da njezina stvarna vrijednost doseže do 40 milijardi dolara. Prodajom imovine bit će namireno 68 kreditora Jukosa na ime dugova prikupljenih za vrijeme trajanja istrage, procijenjenih na oko 27,5 milijardi dolara.

(Hina) xgvla ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙