FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DHMZ proslavio Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda

Autor: ;mbuj;
ZAGREB, 23. ožujka 2007. (Hina) - U Starogradskoj vijećnici u Zagrebu danas su proslavljeni Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda te 60. obljetnica rada Državnoga hidrometeorološkog zavoda (DHMZ)
ZAGREB, 23. ožujka 2007. (Hina) - U Starogradskoj vijećnici u Zagrebu danas su proslavljeni Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda te 60. obljetnica rada Državnoga hidrometeorološkog zavoda (DHMZ)

Osim DHMZ-a svečanost su priredili Hrvatsko meteorološko društvo i Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Na svečanosti su tradicionalno pročitana imena nagrađenih motritelja-amatera.

Pomoćnik ravnatelja DHMZ-a za hidrologiju Dušan Trninić govorio je o problemu suočavanja s nestašicom vode te istaknuo da Hrvatska s obzirom na klimatske, hidrološke i hidrogeološke značajke, te relativno malen broj stanovnika može mirnije nego najveći dio svijeta gledati u budućnost. Krize vode u Hrvatskoj ne bi trebalo biti, ali treba znati da unutargodišnja raspodjela količina voda u Hrvatskoj nije povoljna, te postoji izrazita prostorna i vremenska neravnomjernost u raspodjeli vodnog bogatstva.

Nerazumnim gospodarenjem i onečišćenjem voda Hrvatska može ugroziti svoj povoljan položaj, rekao je Trninić. Osnovna je zadaća hrvatskog društva čuvati kakvoću vode obveznim postavljanje djelotvornih pročišćivača voda, obveznom zaštitom izvorišta, podzemnih i površinskih voda od svih onečišćenja te školovanjem stručnjaka i prosvjećivanjem javnosti, napose političara i svih koji odlučuju, poručio je Trninić.

Istaknuo je da DHMZ već 60 godina aktivno sudjeluju u svim akcijama vezanim uz hidrologiju i vodne resurse, kao što su procjena vodnih bogatstava, prognoziranja i upozorenja te njihova zaštita.

Pomoćnica ravnatelja DHMZ-a za primijenjenu meteorologiju Vlasta Tutiš govorila je o polarnoj meteorologiji - razumijevanju globalnih utjecaja, istaknuvši da je Hrvatska smještena u najpovoljnijem dijelu umjerenih zemljopisnih širina u odnosu prema globalnoj cirkulaciji atmosfere. Napominje da se sve promjene u atmosferi koje su posljedica promjena i anomalija u polarnom krugu prije ili poslije odražavaju i na vrijeme u Hrvatskoj. Sezonski pomak polarne fronte bilo prema sjeveru ili jugu može dovesti do razdoblja s ekstremnim vremenskim prilikama, npr. dugotrajnim sušnim razdobljima ili prevelikom količinom oborina, rekla je Tutiš.

Branko Grisogono i Mirko Orlić s Geofizičkog zavoda PMF-a govorili su o utjecaju polarnih područja na klimatske promjene, odnosno o novim spoznajama o meteorološkoj djelatnosti Andrije Mohorovičića. Marina Grčić iz Hrvatskoga meteorološkog društva govorila je o školovanju meteoroloških kadrova u Hrvatskoj.

(Hina) xbma yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙