"Sadašnji koncept Europske unije rođen je iz pepela Drugoga svjetskog rata. Unija je povijesni uspjeh", kazao je Degert, ocijenivši da su europske integracije "ponudile pravu platformu za budućnost europskih naroda".
Na okruglom stolu pod nazivom "50 godina EU-a: Što smo naučili za budućnost", održanom u Info Centru Europske unije, sudjelovali su, osim Degerta, ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar Kitarović i njemački veleposlanik u Hrvatskoj Hans Jochen Peters čija zemlja upravo predsjeda Unijom. Nazočni su bili i brojni drugi članovi diplomatskog zbora.
Degert je u svom govoru kazao da je Unija donijela velike koristi svojim građanima, istaknuvši da je "EU najjače gospodarstvo na svijetu".
Voditelj Delegacije Europske komisije u RH posebice velikim uspjehom smatra proces proširenja.
S tim u svezi je istaknuo da su odnosi između Hrvatske i EU-a sve intenzivniji.
"Hrvatska, sasvim opravdano, privlači sve veću pažnju europskih institucija", rekao je Degert i najavio niz posjeta europskih dužnosnika i čelnika zemalja članica Hrvatskoj u predstojećem razdoblju.
Hrvatsku bi, između ostalih, u svibnju trebali posjetiti njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednik Europske komisije Manuel Barosso i povjerenik EU-a za proširenje Olli Rehn.
Degert nije zaboravio ni na probleme s kojima se suočava EU, ustvrdivši da Unija "treba bolje pravno oruđe i novi način upravljanja" ukoliko želi odgovoriti izazovima unutar sebe same i ostalim globalnim izazovima.
Hrvatska ministrica je Uniju opisala kao "najuspješniju integraciju na svijetu". Kazala je da je "Hrvatska dobro iskoristila posljednje desetljeće mira i postala vodeća zemlja u regiji".
Za proces proširenja je ocijenila da je doveo do "pomirenja europske povijesti i zemljopisa" te podsjetila na stav Hrvatske koja se zalaže za "individualizaciju procesa proširenja".
"Uvjereni smo, stoga, u naš uspjeh", kazala je ministrica.
Iz njemačke perspektive, kako je rekao veleposlanik Hans Jochen Peters, zemlje EU-a moraju usko surađivati, kao partneri, s tim da se ne smije zanemariti suradnja sa Sjedinjenim državama.
Također je zaključio da male i srednje zemlje moraju biti više uključene u proces odlučivanja.
Talijanski veleposlanik u Hrvatskoj Allesandro Grifini je kazao da se "Hrvatska nalazi u osebujnom položaju".
"Mislim da je Hrvatska posljednja zemlja kandidat za dugo razdoblje", rekao je Grifini. Prema njegovim riječima, Hrvatska korača "tijesnom ulicom".
"Problem ustava postoji, ili, možda ne....ali Hrvatska može biti sigurna da je naše stajalište uvelike u njezinu korist", poručio je talijanski veleposlanik.