Prema dnevniku Corriere della sera, vlada premijera Romana Prodija reagirala je na kritike mješavinom iritacije, iznenađenja i sumnjičavosti".
Talijanski dužnosnici uočili su da je kritika upućena samo koji sat nakon što je ministar vanjskih poslova Massimo d'Alema javno zahvalio američkoj državnoj tajnici Condoleezzi Rice za "razumijevanje" u cijelom slučaju.
U srijedu je jedan visoki američki dužnosnik rekao da je SAD formalno prigovorio Italiji što je natjerala afganistansku vladu da oslobodi nekolicinu pobunjenika. Taj je dužnosnik rekao da je dogovor "iznenadio SAD".
U Washingtonu je State Department izrazio zabrinutost zbog oslobađanja talibanskih gerilaca i usprotivio se svakom dogovoru s teroristima.
"Smatram da je zabrinutost jasna jer su iz zatvora pušteni potencijalno prilično opasni pojedinci", rekao je glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack.
"Mi s teroristima ne pregovaramo", rekao je McCormack i dodao: "I ostalima savjetujemo da to ne čine".
Sličnu je kritiku izrazio i britanski Foreign Office koji tvrdi da taj dogovor šalje "pogrešan signal budućim otmičarima, a s time se slaže i nizozemski ministar vanjskih poslova Maxime Verhagen.
Dopisnik lista La Repubblica Daniele Mastrogiacomo pušten je u ponedjeljak, dva tjedna nakon što su ga talibani "uhitili" u južnoj pokrajini Helmandu. Oslobođen je kad je afganistanski predsjednik Hamid Karzai pristao pustiti petoricu pobunjenika koje SAD smatra "opasnim" teroristima.