"Tragično je za reputaciju Afrike da se Zimbabveu dopušta da održava stanje u kojemu se nalazi", rekao je Blair u srijedu u govoru održanom pred članovima parlamenta. Britanija i SAD su nedavno pozvale na oštrije sankcije protiv Mugabeove vlade, s obzirom da smatraju kako ona poduzima oštre i neadekvatne korake protiv oporbe, a za ekonomsku krizu u zemlji okrivljuju loš način rukovođenja zemljom.
"Budimo vrlo jasni - rješenje za Zimbabve nakon svega neće doći tek pritiskom Britanaca. Taj pritisak mora doći i od afričkih susjeda, afričkih zemalja, posebno od Afričke unije", rekao je Blair. "Mi ćemo nastaviti činiti sve što možemo kako bismo bili sigurni da su Afrikanci shvatili da je ovdje odgovornost na njima samima, jednako kao i na vladi Zimbabvea".
London i od UN-ova Vijeća sigurnosti traži poduzimanje određenih akcija te na angažman poziva i UN-ova povjerenstva za obranu ljudskih prava.
Zambijski predsjednik Levy Mwanawasa pozvao je u utorak Južnoafričku Republiku, kojoj se predbacuje da je preblaga prema Mugabeovoj vladi, da poduzme nove korake, nazvavši Zimbabve "tonućim Titanikom". No, južnoafrički predsjednik Thabo Mbeki objasnio je kako Pretorija preferira strategiju "mirne diplomacije".
Britanski premijer vjeruje kako je važno da afričke zemlje shvate da je situacija u Zimbabveu iznimno loša ne samo za tu zemlju, već i za cijeli kontinent.