Sanader je time odgovorio na upit SDP-ovke Milanke Opačić hoće li Vlada inzistirati na ostavkama i postupku protiv onih iz nadležnih tijela, poput policije, inspektorata i bolnice, koji nisu na vrijeme i sukladno pravilima struke reagirali na taj incident.
Opačić je podsjetila da je Centar 112 bio informiran o ekološkom incidentu devet dana prije nesreće, ali da nije ništa poduzeo, da je karlovačka bolnica propustila nesreću prijaviti policiji koja je, pak, tvrdi, stvar odradila "diletantnski, poslavši na očevide policajce iz ophodnje, umjesto stručne forenzičare".
Lokalne inspekcijske službe nisu ni uspjele ući u pivovaru, a prve inspekcije su nakon četiri dana utvrdile da nema nikakvih nepravilnosti u radu pivovare, što je objavljeno i na službenim stranicama Ministarstva zaštite okoliša, upozorila je Opačić.
"No, nakon pritiska javnosti i šest dana nakon incidenta, dolaskom glavnog državnog odvjetnika u Karlovac, ipak se utvrdilo da je bilo ispuštanja štetnih i otrovnih tvari u okolinu i tek se tada krenulo s pravom krim obradom i izuzimanjem dokaza", kazala je, podsjetivši da je odjeću unesrećenog Zdravka Martinovića na vještačenje umjesto policije poslala njegova obitelj.
Sanader je izvijestio da je do incidenta, prema najnovijim izvješćima, došlo prilikom rekonstrukcije energane i postrojenja za rekuperaciju u pivovari, kada se odvod za ugljični dioksid spojio na kanalizaciju koja odlazi u potok izvan pivovare.
"Inspekcija zaštite okoliša i građevinska inspekcije zabranile su provođenje fermentacije, dok se ne dobije uporabna dozvola za pogon za rekuperaciju. Radovi su završeni i dozvoljena je funkcionalna proba predviđena projektom, koja može trajati sedam dana. Ako do tada pivovara ne ishodi uporabnu dozvolu za pogon za rekuperaciju, pivovari će se zabraniti rad", rekao je Sanader.
Najavio je i da bi sutra trebala biti poznata analiza odbačenih tvari kraj pločanske tvrtke Plobest, za koje se sumnja da su otrovne i da zbog njihova odlaganja obolijeva lokalno stanovništvo.
Nakon te analize očekuje, kaže, i utvrđivanje je li bilo nezakonitosti, te, shodno tome, i kažnjavanje odgovornih.
Osim za taj slučaj u Pločama, nezavisnog zastupnika Ivu Banca zanimalo je i što Vlada čini da zaustavi gradnju projekta Gornji Horizonti u BiH koji bi, upozorava, mogao ugroziti dolinu Neretve.
Sanader mu je odgovorio da je hrvatska strana u svim bilateralnim kontaktima s BiH upozoravala i inzistirala na potpisivanju konvencije o procjeni utjecaja na okoliš, te da se bez suglasnosti Hrvatske ne poduzimaju nikakve aktivnosti vezane uz gradnju spomenutog projekta.
To pitanje, najavio je, bit će jedna od tema razgovora za njegova posjeta Sarajevu idućeg tjedna.
(Hina) xtr/xibob yln