"Gubitak inicijative najvidljiviji je u rješavanju otvorenih pitanja s Hrvatskom. Nakon što je neuvjerljivo i uz slabu argumentaciju izbjegavala pristati na arbitražu, računajući na članstvo u Europskoj uniji kao na svoju stratešku prednost, Hrvati su upravo u EU postigli diplomatsku pobjedu, uvjerivši kompetentne europske sugovornike da je Hrvatska ona strana koja želi riješiti otvorena pitanja. Uvjerili su ih upravo pristankom na arbitražu budući da nema rješenja u bilateralnom dijalogu, kako bi priličilo europskom duhu. U ovoj je situaciji arbitraža uistinu jedini racionalni instrument. Izbjegavanjem arbitraže Slovenija se osramotila, jer je pokazala svoju ranjivost, ali i to da članstvo u Europskoj uniji nije baš bogzna kakva prednost", navodi u komentaru Miheljak, koji krivnju za slabo ozračje među državama pripisuje ministru vanjskih poslova Dimitriju Rupelu.
Rupel je, navodi Miheljak, "generator (diplomatskih) konflikata" s Hrvatskom, a velike i moćne članice Europske unije ne mogu niti zamisliti ideje da bi "mala Slovenija mogla blokirati integraciju novih članica". Miheljak posebno kritičnim i nepotrebnim tretira prošlotjednu izjavu od deset točaka o navodnim neobjektivnostima hrvatskih političara i medija kada prikazuju odnose sa Slovenijom.
"Ako ministar vanjskih poslova uređuje medije u Sloveniji, zašto ne bi i one u susjedstvu? Tko Rupela poznaje, zna da stalno prijeti medijima i da su prijetnje ozbiljne. Zato bi i Hrvatska njegove prijetnje morala ozbiljno shvatiti. Ne zato što bi njegova intervencija na medije u Hrvatskoj možda mogla uspjeti, nego zato da bi shvatila kakvog pregovarača ima na drugoj strani", navodi Miheljak.
Slovenski analitičar i komentator, doktor socijalne psihologije, navodi da je bivši slovenski premijer Janez Drnovšek Rupela, zbog njegova poznatog diplomatskog stila, svojedobno isključio iz bilateralnih odnosa s Hrvatskom "te tako postigao veliki uspjeh s bivšim premijerom Ivicom Račanom". Rupel je, navodi Miheljak, pregovore "minirao", a prije zadnjih parlamentarnih izbora onda "prešao u Janšin tabor".