HFP je natječaj raspisao krajem prošlog tjedna, a rok za predaju prijava je mjesec dana i istječe 17. travnja u 14 sati.
Novim natječajem za prodaju sisačke željezare, po početnoj cijeni od jedne kune, od ponuđača se traži ispunjavanje devet obveznih uvjeta.
Od ponuđača se tako traži zadržavanje osnovne djelatnosti Valjaonice, dostavljanje petogodišnjeg poslovnog plana koji bi uključivao i broj zaposlenika (početkom ove godine u željezari je bilo 1.209 zaposlenika) i plan investiranja, te prijedlog ulaganja koje investitor smatra potrebnim za provođenje restrukturiranja u skladu s dostavljenim planom ulaganja putem dokapitalizacije, najduže u roku od pet godina od preuzimanja.
Natječajem se od ponuđača traži i da u cijelosti podmire sve dospjele obveze Valjaonice cijevi Sisak prema državnim vjerovnicima, a koje su krajem studenog prošle godine iznosile nešto više od 44,1 milijun kuna uključujući i sve povezane ugovorene i zakonske kamate.
Također se traži i da u cijelosti podmire sve postojeće obveze prema ostalim vjerovnicima, kao i podmirenje svih obveza pokrivenih državnim jamstvima, a koje su krajem prošle godine iznosile 136,1 milijun kuna, ili davanje garancije prvoklasne banke kao zamjenske garancije za obveze pokrivene državnim garancijama.
Natječajem se također traži i preuzimanje obveze da se neće prodati ili opteretiti nekretnine i udjele Valjaonice u roku godinu dana, preuzimanje svih odredbi Kolektivnog ugovora u razdoblju u kojem je na snazi, kao i ponuda odgovarajućih sredstava osiguranja za izvršenje preuzetih obveza.
Novi natječaj HFP-a četvrti je natječaj za prodaju sisačke Željezare unatrag manje od godinu dana, te drugi natječaj u kojem se ona nudi pod posebnim uvjetima, odnosno po početnoj cijeni od jedne kune.
U prvom pokušaju prodaje pod posebnim uvjetima, raspisanom krajem siječnja ove godine, bile su pristigle dvije valjane ponude, no, 13. ožujka Upravni odbor HFP-a odbio je obje ponude - švicarske kompanije Commercial Metals International (CMI) i zagrebačkog C.I.O.S.-a - zbog neslaganja s obveznim uvjetima natječaja.
Upravni odbor tada je Upravi VCS-a također naložio da se što prije izmijeni sporni ugovor o ekskluzivnom pravu distribucije cijevi s talijanskim Pipexom, tvrtkom kćeri slovačke željezare Podbrezova, odnosno da se iz njega izbaci klauzula o velikom obeštećenju u slučaju privatizacije VCS-a.