FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Trgovine godinu dana preuzimaju ambalažu od građana

Autor: ;mbuj;
ZAGREB, 17. ožujka 2007. (Hina) - Prije točno godinu dana, 17. ožujka 2006., trgovine veće od 200 četvornih metara počele su preuzimati ambalažu od građana, uz isplatu povratne naknade od 50 lipa po vraćenoj plastičnoj ili staklenoj boci, odnosno limenki.
ZAGREB, 17. ožujka 2007. (Hina) - Prije točno godinu dana, 17. ožujka 2006., trgovine veće od 200 četvornih metara počele su preuzimati ambalažu od građana, uz isplatu povratne naknade od 50 lipa po vraćenoj plastičnoj ili staklenoj boci, odnosno limenki.

Najviše ambalaže prikupio je Konzum - 164.239.769 komada, a slijedi Jolly JBS sa 73.868.513, doznaje Hina u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Fond je najavio da će donositelja milijardite boce (amabalaže) nagraditi s 5000 kuna, a procjenjuju da će se to dogoditi krajem ožujka ili početkom travnja. Fond će organizirat akcije u tri trgovine u tri različita grada, rekla je glasnogovornica Fonda Lidija Tošić.

Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu donijela je ministrica Marina Matulović Dropulić 27. srpnja 2005. Od 1. siječnja do 16. ožujka 2006. organizirano se počela prikupljati ambalaža u suradnji s komunalnim tvrtkama - u tom su razdoblju građani mogli vraćati neograničene količine stare ambalaže koja se godinama bacala u prirodu ili odlagala po garažama i podrumima, a od 17. ožujka 2006. prikupljanje ambalaže preuzele su trgovine koje za to imaju uvjete.

Od 1. siječnja prošle godine, kad je počela primjena Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu, pa do 31. siječnja ove godine prikupljeno je više od 950 milijuna jedinica ambalažnog otpada, odnosno 91,1 tisuću tona.

Građani su najviše vraćali plastične boce - 61 posto, a slijede staklene boce sa 29 posto, te Al/Fe limenke sa 10 posto, doznaje Hina u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Najviše ambalaže skupljeno je u Gradu Zagrebu, no uzme li se u obzir broj stanovnika po županijama, najagilnijima u vraćanju ambalaže pokazali su se Šibenčani i Zadrani sa 799, odnosno 533 vraćene ambalaže po stanovniku, rekla je Tošić.

Fond na ime naknada sudionicima procesa prikupljanja ambalažnog otpada ukupno isplatio oko 706 milijuna kuna, a od toga najveći dio, 475 milijuna kuna dobili su građani. Za troškove organizacije sustava trgovine su na ime manipulativnih troškova (0,15 kuna po boci) uprihodile 142,5 milijuna kuna, a ostatak iznosa od 88 milijuna kuna odnosi na naknade isplaćene skupljačima. Fond je od obveznika plaćanja naplatio 506 milijuna kuna.

Sustav gospodarenja ambalažnim otpadom koji je uspostavilo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva sa svojim Fondom polučio je odlične rezultate, kako u zaštiti okoliša tako i u razvoju gospodarstva, rekla je Tošić.

Izgrađeni su novi pogoni za oporabu (reciklažu) posebnih kategorija otpada, otvoreno je 1400 radnih mjesta u sektoru sakupljanja, skladištenja, transporta i reciklaže. Nova radna mjesta otvorena su i u uslužnom sektoru jer su trgovci na poslovima preuzimanja ambalaže od građana dodatno zaposlili oko 700 radnika.

Osim ambalaže za koju se građanima isplaćuje povratna naknada putem komunalnih tvrtki i ovlaštenih skupljača skupljeno je i 107 tona papirne i kartonske ambalaže. Tvrtka PAN d.o.o. nabavila je odgovarajuću tehnologiju te je od 1. listopada 2006. počela oporaba tetrapaka kojegje u prošloj godini skupljeno 188 tona. Na ovakav način ambalaža više ne završava na odlagališta nego se koristi kao vrijedna sekundarna sirovina u daljnjoj oporabi.

Ministrica za zaštitu okoliša donijela je i pravilnike o otpadnim gumama, otpadnim vozilima, otpadnim uljima i akumulatorima i baterijama.

(Hina) xbma yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙