Odbor je s 36 demokratskih glasova za i 28 republikanskih protiv, prihvatio nacrt zakona o hitnom izdvajanju 124,1 milijarde dolara, uključujući oko 100 milijardi za nastavak ratova u Iraku i Afganistanu.
Zakon, koji bi se već idućeg tjedna mogao naći na raspravi pred punim sazivom Predstavničkog doma, postavlja uvjete za opremanje i upućivanje postrojbi na ratište, priječi produljivanja njihovog boravka i traži da između dva odlaska na ratište najmanje godinu dana provedu u SAD-u.
Za 1. rujna 2008. predviđa okončanje američkog borbenog angažmana u Iraku uz prelazak na primarno savjetničku ulogu i obuku iračke vojske.
To je prvi puta je jedan kongresni odbor izglasao neko vremensko ograničenje za četvorogodišnji rat u Iraku.
Za očekivati je da demokratska većina u Predstavničkom domu izglasa zakon, no on ima slabe izglede da dobije podršku 60 od 100 članova Senata, koliko mu je potrebno za prolaz. Demokrati u Senatu imaju minimalnu većinu od 51 prema 49 zastupnika.
Glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow danas je najavio da će predsjednik George W. Bush staviti veto na taj zakon, u slučaju da ipak bude izglasan u Senatu.
"Ako taj zakon dođe do predsjednika, on će staviti veto", rekao je Snow na briefingu za novinare, naglasivši kako bi "određivanja umjetnog datuma za prekid američkog angažmana u Iraku, značilo 'izvući tepih pod nogama Iračana'".
On je dodao kako se predsjednik Bush danas u Bijeloj kući sastao s iračkim potpredsjednikom Adilom Abd Al-Mahdijem. Irački dužnosnik je izjavio kako se novi "sigurnosni plan ostvaruje bolje nego što se očekivalo" te kako se poduzimaju mjere na procesu političke pomirbe. Naveo je primjer zakona o podjeli prihoda od nafte koji je vlada prihvatila i zakona o amnestiranju bivših pripadnika vladajuće stranke Baas, koji je u pripremi.
Al Mahdi je prilikom susreta s Bushom izrazio "zahvalnost svim Amerikancima, SAD-u, predsjedniku, Kongresu, administraciji za sve žrtve, napore, pomoć koju daju Iraku", prema transkriptu iz Bijele kuće.
Nasuprot optimizmu koji širi Bijela kuća, The New York Times u četvrtak piše kako "Busheva administracija, koja je prije šest mjeseci postavila niz političkih ciljeva u Iraku koje je iračka vlada trebala ispuniti do ovoga mjeseca, sada prešutno priznaje kako će trebati znatno više vremena da se oni ostvare.
U razgovorima vođenim ovoga tjedna dužnosnici administracije su rekli da vojno jačanje namijenjeno stabiliziranju Bagdada i stvaranju uvjeta za ostvaren je tih ciljeva neće biti dovršeno do kraja lipnja, te kako postavljeni ciljevi neće biti ispunjeni do kraja godine, ističe NTY.