Prema odredbama Patriot Act-a, donesenog nakon terorističkih napada 11. rujna 2001., FBI u slučajevima osumnjičenih za terorizam ili špijunažu ima pravo izdavati tzv. administrativne sub poene kojim od telekomunikacijskih i financijskih tvrtki traži osobne podatke o korisnicima njihovih usluga.
Izvješće koje je podneseno Kongresu, pokazalo je kako je upotreba tih administrativnih sub poena ili kako ih FBI naziva "pisama nacionalne sigurnosti", posljednjih godina rasla geometrijskom progresijom.
Dok je godine 2000. njihov broj iznosio 8.500, u 2003. izdano ih je 39.000, godine 2004. 56.000 dok je 2005. njihov broj iznosio 47.000.
Ukupno, u promatranom razdoblju 2003-2005. godine, FBI je izdao 143.074 "pisama nacionalne sigurnosti" u kojima je tražio podatke od kompanija, utvrđeno je revizijom.
U vlastitom izvješću Kongresu za 2003. i 2004. FBI je naveo bitno smanjeni broj od 9.254 pisma kojima traženi podaci o 3.501 državljaninu SAD ili legalnom useljeniku.
FBI je nekim slučajevima tražio podatke bez propisane autorizacije a u drugima je neprimjereno pribavio telefonske izvještaje pod okolnostima koje nisu nalagale hitnost, naveo je među ostalim glavni inspektor ministarstva pravosuđa Glenn Fine u revizorskom izvješću na 126 stranica.
Izvješće ukazuje na greške agenata FBI i neuredno vođene zapisnike kao uzroke glavnine problema, ali ne indicira njihovu kaznenu odgovornost.
Revizija je utvrdila 26 slučajeva potencijalnih zloporaba "pisama nacionalne sigurnosti" zbog nepribavljanja propisanih odobrenja, nezakonitog postavljanja zahtjeva i neovlaštene pribave podataka o korištenju telefona ili e-mail prepiske. Od tih prekršaja 22 su pripisana greškama FBI-a a četiri su rezultat grešaka tvrtki koje su primile pisma.
Direktor FBI Robert Mueller ocijenio je u priopćenju kako "revizija nudi pošten i objektivan pregled FBI-ove uporabe tog dokazanog i korisnog alata u istrazi".
Utvrđene nedostatke u postupku ocijenio je "neprihvaljivima" ističući kako FBI svoje ovlasti koristi strogo u skladu sa zaštitom privatnosti i građanskim slobodama, te kako se "ništa ispod toga neće tolerirati".
Mueller je istaknuo kako je uz ranije poduzete korake, sada naložio hitno poduzimanje mjera kako bi se otklonili utvrđeni propusti.
Široke ovlasti koje je Patriot Act dao službama sigurnosti za zadiranje u privatnost građana i njihove slobode, snimanje telefonskih razgovora, praćenje e-mail prepiske i pribavu financijskih i drugih osobnih podataka, predmet su stalnih kritika civilnih i pravničkih udruga te liberalnih političkih snaga u SAD-u.