Prema podacima osječke Komore najveći dio, od 80.000 hektara, u sjetvenoj strukturi zauzima merkantilni kukuruz, sjetva šećerne repe predviđena je na 14.000 hektara, a soje na 12.000 hektara.
Suncokretom je predviđeno zasijati oko 10.000 hektara, dok je 2.400 hektara planirano za sjetvu sjemenskog kukuruza.
Na preostalih 5.482 hektara površina obavit će se sjetva jarih žitarica, krmnoga bilja, duhana, krumpira i povrća.
Predstavnici osječke šećerane "Kandit premijer" izvijestili su da je sjetve šećerne repe, zbog povoljnih vremenskih prilika, počela već potkraj veljače, te da je do sada zasijano oko 400 hektara. Ove će se godine, uz 12.000 hektara s hrvatskim proizvođačima, dodatnih 2.000 hektara ugovoriti s proizvođačima iz Mađarske i Srbije.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Stjepan Mikolčić izvijestio je kako su proizvođačima s područja ove županije prošle godine isplaćeni poticaji u ukupnom iznosu od 508 milijuna kuna.
Komentirajući problematiku visine poticaja uljarica Mikolčić je kazao kako poticaji za ove kulture ove godine ostaju isti, osim za uljanu repicu, namijenjenu proizvodnji biodizela, koji su povećani, a da otkupnu cijenu mora izbalansirati tržište.
Tajnik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje (ZUSSB) Stanko Zdravčević pozvao je resorno Ministarstvo da organizira seminare na kojima bi se proizvođači educirali o tome što ih čeka po ulasku Hrvatske u Europsku uniju, smatrajući da o tome nisu dovoljno informirani.
(Hina) xivuc yds