Kardinal je to kazao komentirajući nedavni sastanak predsjednika biskupskih konferencija jugoistočne Europe koji se od 1. do 4. ožujka održao u Rumunjskoj, na kojem se raspravljalo o mješovitim brakovima i obiteljima.
"Primjerice, u Bosni i Hercegovini takav brak obuhvaća i međunacionalni problem unutar same obitelji, budući da religije odgovaraju i različitim narodima", rekao je kardinal Erdoe.
Kadrinal je k tomu dodao da je "Na temelju opće zabrane od strane muslimana, praktički nemoguće sklopiti mješoviti brak".
U vrijeme bivše države SFRJ situacija je bila drukčija.
"U vrijeme Jugoslavije, posebice među komunistima i drugim jako sekulariziranim osobama bilo je moderno sklopiti kršćansko-muslimanski brak, upravo kako bi se pokazalo da se nijedna strana ne zanima previše za religiju", kazao je kardinal Erdoe.
"Danas su, međutim, takvi brakovi vrlo rijetki", dodao je Erdoe za Radio Vatikan, javlja KTA.
U BiH nema službenih podataka o broju sklopljenih mješovitih brakova u toj zemlji.
Prema istraživanju što ga je 2006. objavio Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) o mješovitim brakovima u BiH na područjima s bošnjačkom većinom 54,9 posto ispitanika drži da je brak s osobom hrvatske nacionalnosti uglavnom ili potpuno neprihvatljiv.
Postotak je veći, 61,8 posto, kad je riječ o braku s osobom srpske nacionalnosti.
U Republici Srpskoj 51,9 posto ispitanika izjasnilo se da je brak s osobama bošnjačke nacionalnosti neprihvatljiv, a 47,3 posto to isto misli o braku s osobom hrvatske nacionalnosti.
Prema tom istraživanju čak 68,9 posto Hrvata u BiH protivi se braku s osobama bošnjačke nacionalnosti, a 66,9 ih se protivi braku s osobama srpske nacionalnosti.