FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Film o Nijemcima kao žrtvama 2. svjetskog rata raspirio žestoke rasprave

Autor: ;bcav;
BERLIN, 5. ožujka 2007. (Hina/Reuters) - Televizijska drama, koja Nijemce prikazuje kao žrtve nakon bijega iz Istočne Europe koncem Drugog svjetskog rata, novi je korak u pokušaju da se stavi "točka na i" na tu neugodnu temu za Nijemce, ujedno na jedan od najvećih izbjegličkih zbjegova u povijesti.
BERLIN, 5. ožujka 2007. (Hina/Reuters) - Televizijska drama, koja Nijemce prikazuje kao žrtve nakon bijega iz Istočne Europe koncem Drugog svjetskog rata, novi je korak u pokušaju da se stavi "točka na i" na tu neugodnu temu za Nijemce, ujedno na jedan od najvećih izbjegličkih zbjegova u povijesti.

"Die Flucht" ("Bijeg"), dvodjelni film u produkciji javne televizije ARD, bio je u nedjelju najgledaniji program u Njemačkoj ove godine nakon što je prvi nastavak odgledalo 11 milijuna gledatelja.

I dok je njemačka vlada ocijenila da se radi o iznimnom filmu koji je potaknuo okašnjelu nacionalnu raspravu o masovnom protjerivanju, taj događaj i nakon 60 godina brine istočne susjede.

"Prema bilo kakvom pokušaju revizije Drugog svjetskog rata moramo biti vrlo pažljivi. Nadam se da će taj proces u Njemačkoj biti zaustavljen", rekao je poljski premijer Jaroslaw Kaczynski na konferenciji za novinare u Varšavi.

Sve donedavno malo se govorilo o 14 milijuna Nijemaca koji su pobjegli pred sovjetskom armijom ili su bili protjerani nakon što su se saveznici suglasili da ih se izbaci iz Poljske, Mađarske i tadašnje Čehoslovačke. Tada je ubijeno ili umrlo oko dva milijuna civila.

Egzodus je počeo 1944. godine, kada je krenulo povlačenje prema zapadu uoči sve izvjesnijeg poraza nacističkih snaga. Milijuni Nijemaca bili su prisiljeni napustiti svoje domove nakon što su poljske granice pomaknute prema zapadu dogovorom pobjedničke sovjetske vojske i zapadnih saveznika.

Njemački ministar kulture Bernd Neumann prednjačio je u pozitivnim ocjenama filma u kojem su ruski vojnici prikazani kako ubijaju djecu i siluju njemačke žene. Film je nazvao "kinematografskim vrhuncem".

"Nitko ne želi da patnja jednih zasjeni patnju drugih", izjavila je Margot Kaessmann, čelnica Njemačke protestantske crkve nakon što se, poslije gledanja filma, razvila rasprava o tome zašto su Nijemci tako dugo šutjeli.

"No, pomirenje će biti moguće samo ako krivci priznaju zločine, a žrtve dobiju priliku iznijeti svoju priču", dodala je Kaessmann čiji su roditelji također bili među izbjeglicama.

Umjereni političari, osobito oni na ljevici, izbjegavali su pitanje njemačkih žrtava Drugog svjetskog rata strahujući da će se to protumačiti kao odvraćanje pozornosti od nacističkih zločina počinjenih diljem Europe.

Slične kontroverze izazvalo je i prošlogodišnje otvaranje berlinskog muzeja posvećenog izbjeglim Nijemcima, kojeg su poljski političari ocijenili pokušajem Nijemaca da se prikažu žrtvama rata kojeg su počeli.

Ugledni listovi Welt i Sonntag prenose, pak, da se radi o pažljivo uravnoteženom filmu. "Nijemce se tretira i kao žrtve i kao zločince. Film ne donosi vrijednosne sudove, nego osuđuje svaki zločin. To je jedini ispravni put, jer jasnog odgovora, očito, nema", komentar je novinara.

(Hina) xbcav ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙