Žene su svijeće zapalile kod simbolično postavljenog lijesa na kojem je pisalo "Međunarodna pravda".
"Umrla je Međunarodna pravda. Agresija je legalizirana. Genocid je počinjen i legaliziran. Rođena je nepravda i sramota za čovjeka u Srebrenici, Ovčari, Škabrnji, Čelijama, Vukovaru, Petrinji ...", stoji u proglasu kojeg je u ime udruga branitelja Hrvatske pročitala predsjednica Nezavisnih dragovoljaca hrvatskih, Slavica Hruškar.
U proglasu se također navodi kako se "sve događalo na pragu 21. stoljeća, 1991." te da "Srbija kao agresor i počinitelj genocida na prostorima bivše Jugoslavije, nije uspjela osvojiti i uspostaviti nove teritorijalne granice kao konačni cilj stvaranja Velike Srbije", no da je "počinila nezapamćena razaranja i pokolje nesrpskog stanovništva".
"Međunarodna zajednica prvi puta u povijesti čovječanstva uspostavlja nove pravne norme i konstatira da je zločin počinjen bez kazne počinitelju. Do 21. stoljeća svijet je poznavao agresora i žrtvu. Međunarodna pravda u 21. stoljeću ne prepoznaje agresora i počinitelja zločina", ističe se u proglasu.
Predsjednica Nezavisnih dragovoljaca hrvatskih naglasila je kako "hrvatske udruge proistekle iz Domovinskog rata žele poručiti javnosti da Hrvatsku čeka težak put da optužnica koja je u tijeku protiv Srbije i Crne Gore, ne doživi sudbinu BiH". Dodala je kako hrvatske udruge proistekle iz Domovinskog rata "daju potporu ljudima koji zastupaju optužnicu Hrvatske naspram Međunarodnog suda".
Slavica Hruškar rekla je i kako su hrvatske udruge proistekle iz Domovinskog rata bile šokirane presudom Haaškog suda da Srbija nije izvršila genocid nad žrtvama Srebrenice, jer su tisuće i tisuće djece i muškaraca iz Srebrenice bili poubijani i poklani, podsjetivši kako se to događalo i u Vukovaru, Škabrnji i na cijelom teritoriju Hrvatske.
Predsjednica Udruženja majki enklava Srebrenice i Žepe, Munira Subašić, rekla je da su "poslije presude Haaškog suda majke Srebrenice i Žepe ponovno ostale žrtve, a zločinci su nagrađeni".
Navela je da je izgubila 22 člana svoje obitelji, te da traga za još nekoliko članova, među kojima i za najmlađim sinom koji je u vrijeme Srebreničke tragedije imao tek 18 godina, a da je muža pokopala prošle godine. "Majke enklava Srebrenice i Žepe neće stati, tražit će pravdu i istinu, možda će se pojaviti neki novi ljudi koji će znati što je pravo i što je pravda", rekla je Munira Subašić.
Ocijenila je i da "ovo što se dogodilo nije bilo slučajno, već je to bio organizirani zločin koji je ostao nekažnjen". Naglasila je i kako su oni koji su branili svoju domovinu, generali, u Haagu, a oni koji su počinili zločin ostali su nekažnjeni, što je nenormalno.
Na središnjem zagrebačkom trgu prosvjedovali su predstavnice Bedema ljubavi, Žene u Domovinskom ratu, Hrvatska žena Sesvete, Nezavisni dragovoljci hrvatski, Zajednica udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata te predstavnici braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.