Ocjena je to direktora Investment Compacta OECD-a Anthonyja O'Sullivana iznesena na današnjem predstavljanju IRI-a u 2006. godini za zemlje jugoistočne Europe, odnosno Albaniju, BiH, Makedoniju, Moldaviju, Crnu Goru, Rumunjsku, Srbiju i Hrvatsku.
O'Sullivan je istaknuo kako je Hrvatska po većini parametara koji ulaze u izračun IRI-a iznad prosjeka regije, primjerice poboljšanju same politike prema investicijama (isti tretman stranih i domaćih ulagača), trgovinskoj politici (npr. pomoć države u certificiranju) ili definiraju pristupa promociji ulaganja, posebice kroz Agenciju za promicanje izvoza i ulaganja (APIU).
Kao 'slabe točke' je pak istaknuo primjere zakonodavstava vezanog uz zaštitu vlasništva, uz naglasak na intelektualno vlasništvo, te zaštitu tržišnog natjecanja, ali i problem s korupcijom, posebno u sustavu javne nabave ili kod slučajeva sukoba interesa.
Također naveo je i problem neprilagođenosti sustava obrazovanja potrebama gospodarstva, koji je i ravnatelj APIU-a Slobodan Mikac ocijenio kao jedan od ključnih problema.
Mikac, naime, drži da se Hrvatska u privlačenju investicija ne može niti želi natjecati sa zemljama u kojima je cijena rada znatno niža, odnosno u sektorima niže dodane vrijednosti. No, kako bi privukla ulagače u sektore označene kao strateške u privlačenju ulaganja s ciljem povećanje izvoza - informatičku i komunikacijsku tehnologiju, biotehnologiju, logistiku i zaštitu okoliša, radnu snagu mora prilagoditi potrebama ulagača.
Stoga je najavio izradu analize u kojoj će biti trenutno stanje, potrebe potencijalnih ulagača, ali i projekcije hrvatske akademske zajednice što će u narednim godinama 'producirati'. Na taj način, kaže Mikac, izbjegli bi se slučajevi da je najveći interes za upis na fakultete s kojim se ide na burzu rada, a da se na tehničkim fakultetima, za čijim diplomantima vlada velika potražnja, smanjuju upisne kvote.
Također, najavio je i skoru izradu strategije privlačenja izravnih stranih ulaganja, čiji primarni cilj ne bi bilo povećanje njihovog iznosa, već kvalitete, odnosno njihovo usmjeravanje u spomenute strateške sektore.