Petorica osumnjičenih, zajedno s još trojicom bivših vojnih policajaca, prošle su godine nepravomoćno zbog ratnog zločina nad civilima osuđeni na zatvorske kazne od 6 do 8 godina.
Istražnim zahtjevom Županijskog državnog odvjetništva za ratne zločine nad ratnim zarobljenicima obuhvaćeni su tadašnji zapovjednik Vojno-istražnog centra (VIC) "Lora" Tomislav Duić, njegov zamjenik Tonči Vrkić te stražari Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić.
Terete se za nečovječno postupanje nad 30-ak ratnih zarobljenika i smrt trojice koji su podlegli ozljedama od mučenja.
Završetak istražnog postupka u ovom drugom slučaju bio je najavljen za studeni prošle godine kada su bili ispitani svi svjedoci iz Hrvatske, osim dvojice od kojih je jedan tada doživio prometnu nesreću.
Kada bi taj svjedok mogao biti ispitan, sudac Cambi nije mogao odgovoriti budući da se svjedok nalazi u kninskoj bolnici i čeka još jednu operaciju, no svakako ne prije 15. ožujka, za kada je dogovoren ponovni kontakt s njim.
U dosadašnjem je postupku ispitano 10-ak nekadašnjih pripadnika 72. bojne Vojne policije i drugih postrojba HV-a, a ranije i sami osumnjičenici, pripadnici iste postrojbe, koji su početkom ožujka 2006., zajedno s još trojicom bivših vojnih policajaca, nepravomoćno osuđeni za ratni zločin nad civilima u Lori u istom razdoblju. Pred zagrebačkim su sudom ispitana dva svjedoka, zbog smanjenja troškova i njihovi su iskazi dostavljeni u splitski Istražni centar.
Također je 30-ak svjedoka iz Srbije i BiH, negdašnjih zatvorenika u Lori, ispitano "zamolbenim putem" pred tamošnjim sudovima i njihovi su iskazi dostavljeni u Split još u studenom. Dostavljena je i dokumentacija Vojno-medicinske akademije u Beogradu među kojom je i zapisnik o ekshumaciji tijela, navodnih bivših zatvorenika Lore pronađenih u masovnoj grobnici kod Livna u BiH, obavljenoj 2004. godine.
Prema Cambijevim riječima, svjedoci iz Hrvatske nisu ničim posebnim teretili osumnjičenike, no iskazi svjedoka iz Srbije i BiH obiluju pojedinostima koje potvrđuju navode iz kaznenih prijava, a koje su iznosili i u prethodnim postupcima u kojima se bivše vojne policajce teretilo za ratni zločin nad civilima.
Nakon što svi svjedoci budu ispitani, spis će biti proslijeđen Državnom odvjetništvu koje bi o podizanju optužnice ili odbacivanju trebalo odlučivati u roku od 15 dana.
U pritvoru su od rujna prošle godine Vrkić, Gudić i Botić.
Duić i Bungur su u bijegu kao i još dvojica nepravomoćno osuđenih u prvom postupku, Josip Bikić i Miljenko Bajić. U pritvoru je i Davor Banić kojega Državno odvjetništvo ne tereti u drugom postupku.
Vrhovni sud koji je prvu oslobađajuću presudu iz 2002. dvije godine kasnije poništio, 6. veljače odlučivao je o tom predmetu. Od tada je "slučaj Lora" ponovno u središtu pozornosti javnosti i prije objavljivanja pravorijeka Vrhovnog suda koje se očekuje ovih dana, a ponajviše zbog najavljenog emitiranja filma "Lora svjedočanstva" Nenada Puhovskog na HTV-u, protiv čega su ustale braniteljske udruge smatrajući to pritiskom na pravosuđe.