"Kada nam se predlaže apsolutno jednostrana strategija i kada nas pozivaju da se solidariziramo u borbi protiv nekog zla - a mi imamo svoje stajalište o tome kako se s tim zlom može boriti - iako je konačan cilj da se ono ukloni isti, to nije partnerski i mi takav pristup ne možemo prihvatiti", rekao je Sergej Lavrov u intervjuu za ruski dnevnik Rosijskaja gazeta.
Lavrov je upozorio da bi raspad Iraka mogao imati posljedice na mnoge zemlje i istaknuo je da je Rusija upozoravala i prije početka rata da je to pogreška, ali da "neće biti zlurada".
Isto tako stanje u Afganistanu, na Bliskom istoku, Kosovo, problemi međunarodnog terorizma, širenje nuklearnog oružja, Iran, Sjeverna Koreja - sva ta pitanja mogla bi imati posljedice na mnoge zemlje, uključujući Rusiju. Upravo zato Rusiji nije svejedno "kako se vode poslovi u određenim regijama", rekao je.
"Neka se povjesničari bave pitanjem tko je bio u pravu. Sada je puno važnije riješiti praktičnu zadaću - ne dopustiti katastrofu u Iraku, dezintegraciju te zemlje koja će dovesti do lančane reakcije, uzimajući u obzir kurdski problem i sve veći raskol među šijitima i sunitima", rekao je on.
Postoje zemlje koje ne mogu odbiti SAD, ali Rusija si može dozvoliti da kaže istinu, da odbaci jednostrane prijedloge i da ponudi konkretne konstruktivne alternative koje suradnju čine mogućom, istaknuo je Lavrov.
Prema njegovim riječima, u povjerljivim razgovorima čuju se puno veće kritike na račun jednostranih pristupa od one koju je prije tri tjedna u Muenchenu izrekao predsjednik Vladimir Putin, dodao je Lavrov.
Putin je na 43. Konferenciji o sigurnosti u Muenchenu oštro kritizirao želju SAD-a za prevlasti nazvavši je "destabilizirajućom", te osudio ekspanzionizam NATO-a.
"Netko je to morao reći", izjavio je Lavrov.