Pokretanje veletržnice ribom provodi se u sklopu projekata FISH.LOG i CONNECT - za izgradnju prvih veletržnica ribom u Rijeci i Poreču, odnosno za promicanje razvoja malih i srednjih ribarskih poduzetnika.
Porečka bi veletržnica, rečeno je, trebala biti završena u rujnu ove godine.
Oba projekta, vrijedna ukupno 3,3 milijuna eura, financira talijanska Vlada, a provode ih Primorsko-goranska i Istarska županija u suradnji s trima talijanskim regijama - Emilia Romagna, Veneto i Friuli Venezia Giulia.
Projekte FISH.LOG i CONNECT na riječkom području ostvaruje Primorsko-goranska županija u suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Porin, a komunalnu infrastrukturu za tržnicu osigurao je Grad Rijeka.
Kako je rečeno na današnjem sastanku, završeni su radovi na infrastrukturi buduće riječke veletržnice ribom te obučeni djelatnici koji će obavljati elektronsku dražbu i ostale poslove.
Veletržnica će se izravno povezivati s drugim hrvatski, talijanskim, a kasnije i europskim veletržnicama te s ribarskim brodovima, a njezin rad trebao bi omogućiti uređenije trgovanje, formiranje veleprodajnih cijena na osnovi ponude i potražnje, smanjenje crnog tržišta ribe, bolji higijenski nadzor i bržu naplatu ulova.
U tijeku je osnivanje tvrtke koja će poslovati u prostoru veletržnice Veletržnica ribe Rijeka d.o.o., a osnivači su četiri ribarske zadruge - Porat, Rombo, Eko riba Cres -Lošinj i Kovač (svaka sa po 6,25 posto udjela) te Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Primorsko-goranska županija i grad Rijeka (sa po 25 posto vlasničkog udjela).
Na Području primorsko-goranske županije ulovi se na godinu oko 6.500 tona ribe, od čega oko 80 posto plave i 20 posto bijele ribe. Plava riba prodaje se uglavnom izravno velikim kupcima, a na riječkoj bi se veletržnici, u prvoj fazi rada, prodavala uglavnom bijela riba, muzgavci i školjke.
(Hina) xhsup ybn