To upozorenje dolazi na 15.obljetnicu "brisanja" neslovenaca, koji nisu tražili slovensko državljanstvo, iz registra stalnih stanovnika zbog čega su izgubili i pravo na boravak u Sloveniji, te se odrekli svojih dotadašnjih prava.
"Prije 15 godina, nekoliko mjeseci nakon što je Slovenija proglasila neovisnost, vlasti su odstranile više od 18.000 osoba iz registra stalnih stanovnika, čime su one preko noći izgubile niz osnovnih prava", navodi se u priopćenju iz Bruxellesa organizacije Amnesty International.
Organizacija navodi da Europska unija ne može ignorirati zahtjeve tisuća ljudi i njihov neriješen pravni status, te prava koja iz toga proizlaze. Dodaje da posjeduje dokumentaciju za slučajeve u kojima su "izbrisani" izgubili niz prava, posao, stan i zdravstveno osiguranje, te zajedno s obiteljima dovedeni do socijalnog dna.
Amnesty International upozorava da slovenske vlasti problem nisu adekvatno riješile unatoč odluci slovenskog Ustavnog suda prije sedam godina da "brisanje" iz registra stanovništva nije imalo pravnog temelja. Kako se navodi, slovenske vlasti nisu osigurale zakonsku osnovu za moguće odštete za oduzeta prava "izbrisanih", a oko pet tisuća njih i dalje živi u pravnoj praznini, odnosno bez reguliranog prava na stalni boravak.
"Ostaje puno toga što je potrebno napraviti a Europska unija ne može ignorirati taj problem, osobito s obzirom na to da je 2007. godina proglašena godinom jednakih mogućnosti i da se to događa u zemlji koja će uskoro preuzeti predsjedavanje Europskom unijom", izjavio je Dick Oosting, direktor ureda AI za EU.
Slovenska tiskovna agencija STA podjseća da je europski povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost Franco Frattini primio prije nekoliko mjeseci u Bruxellesu izaslanstvo "izbrisanih", ali je potkraj prošlog mjeseca izjavio da pitanje dodjele statusa stalnog rezidenta ne spada u pravnu stečevinu Europske unije nego u okvir nacionalne legislative država članica.
Pravni zastupnik "izbrisanih" i nekadašnji ustavni sudac Matevž Krivic takvo je stajalište tada označio prijetvornim, dodajući da je "naivno" od "bruxelleskih eurokrata" tražiti nešto više.
Krivic je, navodi Slovenska tiskovna agencija STA, i autor prijedloga peticije o "izbrisanima" o kojoj će raspravljati odbor Europskog parlamenta za peticije.