Najutjecajnije europske zemlje te SAD, Kanada, Rusija i Japan koje čine PIC ranije su planirale okončati djelovanje OHR-a u BiH do kraja lipnja ove godine i njegove zadaće prepustiti novom uredu posebnog predstavnika Europske unije (EUSR) bez intervencionističkih ovlasti.
Aktualni Visoki predstavnik Christian Schwarz-Schilling ocijenio je međutim kako za takvo što nema uvjeta te je najavio kako će članicama PIC-a čiji se predstavnici sastaju 26. i 27. veljače predložiti odgodu zatvaranja OHR-a najmanje za godinu dana.
Ta je ocjena izazvala oprečna reagiranja političara u BiH.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović koji zagovara što brži odlazak OHR-a najavio je kako će i na sjednici PIC-a tri člana državnog vrha o ovome iznijeti različita stajališta.
"Znam da moje mišljenje, bez obzira na argumente, neće biti uvaženo no potrebno je da se ono objasni", kazao je Radmanović.
Sam Schwarz-Schilling je u konzultacijama obavljenim proteklih mjeseci zapadnim vladama prenio ocjenu kako OHR treba ostati jer su reforme u BiH u zastoju a postoji i opasnost od nestabilnosti u regiji zbog zbivanja povezanih s Kosovom.
U prilog tim ocjenama ide i činjenica kako su dva dana uoči sastanka PIC-a praktično propali pregovori o preustroju policije u BiH jer predstavnici političkih stranaka nisu mogli postići dogovor kako će se ona obaviti.
"To je stvarna tragedija za građane BiH", kazao je zamjenik Visokog predstavnika Raffi Gregorian nakon neuspjelog zaključnog sastanka održanog u subotu.
Posljednica propasti reforme policije je da BiH ove godine neće moći potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Europskoj uniji a nova prilika za to neće postojati prije sredine 2008. godine.