"Ja u tome u stvari vidim potvrdu da postoje dijelovi Iraka gdje se stvari prilično dobro odvijaju", rekao je Cheney u intervjuu koji je dao ABC News-u na palubi američkog nosača Kitty Hawk, koji je obišao u sklopu svog današnjeg posjeta Japanu.
"Ustvari, neki dan sam razgovarao s prijateljem koji se vozio od Bagdada do Basre sedam sati i zaključio kako se situacija bitno poboljšala u odnosu na godinu dana ranije, što na neki način potvrđuje britanske ocjene da su ostvarili napredak u južnom Iraku i da zbog toga mogu smanjiti broj svojih snaga", rekao je Cheney.
On je uputio vrlo oštre kritike na račun demokratskih čelnika u Kongresu, uključujući predsjednicu Predstavničkog doma Nancy Pelosi i kongresnika Jacka Murthu koji su najavili da postavljanjem određenih uvjeta za odobravanje proračunskih sredstava za rat žele spriječiti najavljeno povećanje broja američkih vojnika u Iraku.
Cheney je ustvrdio da Pelosi i ostali demokrati inzistiraju na takvoj politici u Iraku koja će "potvrditi ispravnost strategije Al Qaide".
"Mislim da bi, ako učinimo ono što predsjednica Pelosi i kongresnik Murtha predlažu, samo potvrdili ispravnost strategije Al Qaide", rekao je Cheney.
"To bi bilo pogrešno, ići u smjeru koji podržavaju Pelosi i Murtha. Bila bi to pogreška za zemlju", dodao je američki potpredsjednik.
Kongresnik Murtha, predsjednik Odbora za odobravanje izdvajanja za vojsku, predložio je da se daljnja sredstva za rat u Iraku uvjetuju na način da administracija ne može produljivati boravak postrojbi u Iraku, te da svaka postrojba mora provesti 12 mjeseci u SAD-u između dva odlaska na ratište. To bi praktično onemogućilo planirano povećanje američkog kontigenta u Iraku za 21.500 vojnika do kraja svibnja, jer se glavnina tog povećanja zasniva upravo na produljenju boravka postrojbi koje su već u Iraku ili na ranijem upućivanju snaga koje bi ih trebale zamijeniti.
Nancy Pelosi se suprotstavila planu administracije da pošalje pojačanja u Irak iniciranjem neobvezujuće rezolucije u Kongresu, a očekuje se da će podržati i prijedlog Jacka Murthe.
Cheney je odgovorio i senatoru Johnu McCainu koji je u nedavnom intervjuu novom washingtonskom dnevnom listu "Politico", kazao da "predsjednik previše sluša potpredsjednika...Naravno predsjednik snosi konačnu odgovornost, no vrlo su ga loše služili i potpredsjednik, i više od svih, ministar obrane".
"Ja se jednostavno iz temelja ne slažem s Johnom", rekao je Cheney za ABC News. "John je rekao neke ružne stvari o meni jedan dan a sljedeći puta kada me vidio pritrčao je i ispričao mi se. Možda će se ispričati i (bivši ministar obrane Donald) Rumsfeldu".
Cheney je izrazio neslaganje s McCainovom izjavom da je Rumsfeld "jedan od najgorih ministara obrane u povijesti SAD".
"Mislim da je on napravio sjajan posao upravljajući Pentagonom pod izuzetno teškom okolnostima", ocijenio je. "On i John su imali puno svađa oko politike, koja nije imala nikakve veze s Irakom. John ima pravo na svoje mišljenje, samo ja mislim da je u krivu", kazao je Cheney.
U govoru američkim vojnicima na Kitty Hawku, nastarijem američkom nosaču porinutom 1960., a danas trajno stacioniranom u mornaričkoj bazi Yokosuka pokraj Tokija, Cheney je naglasio da se SAD neće povlačiti iz Iraka sve dok ne dovrši posao.
"Svaki pripadnik naše vojske može biti siguran da će Amerika ostati u ofenzivi u ratu protiv terorizma. Želim da znate da američki narod neće podržati politiku povlačenja. Mi želimo dovršiti misiju. Želimo to učiniti kako treba i vratiti se uz počasti", rekao je Cheney uz pljesak i odobravanje okupljenih vojnika.