Grabar-Kitarović i Szili potvrdile su tijekom razgovora da se odnosi između dviju zemalja razvijaju u duhu dobrosusjedskih odnosa i bez otvorenih političkih pitanja. U tom kontekstu spomenuto je "strateško partnerstvo" dviju država kojeg su glavne odrednice vrlo dobra politička, gospodarska i kulturna suradnja te uzajamna zaštita manjina.
U razgovorima ministrice Grabar-Kitarović i njezine mađarske kolegice Kinge Goncz obostrano su potvrđeni vrlo dobri i prijateljski odnosi između dvije zemlje. Suradnja Hrvatske i Mađarske kontinuirano raste na svim područjima, istaknula je Grabar-Kitarović i zahvalila na podršci i pomoći koju Mađarska pruža Hrvatskoj u procesu pristupanja u punopravno članstvo EU-a i približavanju NATO-u.
Potvrđen je nastavak suradnje u području euroatlantskih integracija te su razmotrene mogućnosti za povećanje suradnje na području gospodarstva, energetike, infrastrukturalnih projekata, zaštite okoliša, turizma, kulture, uzajamnoj zaštiti nacionalnih manjina, u pograničnim pitanjima i pitanjima u vezi s granicom, navodi se u priopćenju.
Razgovarano je i o tijeku priprema za skoro održavanje druge zajedničke sjednice dviju Vlada koja će se održati u Zagrebu u svibnju. Mađarska strana također je predložila predstavljanje hrvatske kulturne tradicije u sklopu projekta koji će Pečuh predstaviti kao jedan od europskih gradova kulture 2010. godine.
Tijekom susreta ministrice Grabar-Kitarović s premijerom Ferencom Gyurcsanyjem uzajamno je konstatirana želja za daljim unapređenjem i razvijanjem odnosa na svim razinama. U tom kontekstu uspješno je ocijenjen rad Mješovitog odbora za suradnju dviju Vlada kojeg obje strane drže važnim čimbenikom u razvijanju buduće međudržavne i institucionalne suradnje. Bilateralna gospodarska suradnja posljednjih je godina u stalnom usponu, uz kontinuirani rast robne razmjene, a u razgovorima naglašeno kako Hrvatska želi povećati svoj izvoz u Mađarsku radi smanjenja postojećeg deficita u robnoj razmjeni. Izraženo je zadovoljstvo mađarskim ulaganjima u Hrvatsku te ukazano na otvorenost novim ulaganjima, poglavito u izvozno orijentiranu proizvodnju.
Također je naglašena važnost razvoja prometne infrastrukture. Modernizacijom prometne infrastrukture na značenju će dobiti i lučki promet, a u tom je smislu razgovarano i o daljnjoj suradnji mješovitog mađarsko-hrvatskog društva te povećanju pretovarnog kapaciteta luke Rijeka.
Dvije su strane izrazile uvjerenje da će zajednička hrvatsko-mađarska kandidatura za održavanje europskog nogometnog prvenstva 2012. godine u značajnoj mjeri doprinijeti daljnjem razvoju svekolike suradnje dviju država, osobito u gospodarstvu te na području turizma.
Tijekom boravka u Mađarskoj, ministrica Grabar-Kitarović susrela se i s predstavnicima Hrvata u Mađarskoj, predsjednikom Hrvatske državne samouprave Mijom Karagićem i predsjednikom Saveza Hrvata u Mađarskoj Josom Ostrogoncem.