Vlada predlaže da se u Vijeće Hine, uz ranije predloženog predstavnika Hininih zaposlenika Vladimira Lulića, imenuju Srećko Lipovčan iz reda stručnjaka za medije, Aleksandar Adler iz reda ekonomsko-financijskih stručnjaka, Gordana Carević iz reda pravnih stručnjaka i Damir Pavuna kao informatički stručnjak.
Članovima Odbora iz oporbe zasmetalo je šturo objašnjenje pomoćnika ministra kulture Ante Mandarića da je Vlada pri izboru kandidata poštovala kriterije propisane Zakonom o Hini, pa su zatražili dodatno objašnjenje zašto su, između 22 pristigle kandidature, izabrana upravo ta četiri kandidata.
Antun Vujić (SDP) ocijenio je da je, izuzev Lipovčana, riječ o kandidatima za koje javnost nije čula, pa je, kaže, nejasno zašto su odbačene kandidature sveučilišnih profesora i šefova značajnih građanskih udruga, poput Transparency Internationala.
Njegov stranački kolega Nenad Stazić smatra da nedostatno objašnjenje pokazuje namjeru Vlade da nastavi politiku koju je iskazala pri izboru prošloga Vijeća, a koje je raspustila u prosincu, uz objašnjenje da su odluku o imenovanju nove ravnateljice Hine donijeli uz "demokratski deficit", odnosno u nepotpunom sastavu, budući da još nije bio imenovan član iz redova Hininih zaposlenika.
Stazić je ustvrdio da je takvo Vladino ponašanje pokazalo da u Hinu želi postaviti poslušnike koji udovoljavaju političkim kriterijima, te da tako želi ovladati javnim servisom.
Predsjednica Odbora Željka Antunović (SDP) kazala je kako ne dovodi u pitanje stručnost predloženih kandidata, te da od Vlade ne traži da opravdava, nego da obrazloži svoj izbor.
"Odbijajući dati obrazloženje, Vlada pokazuje podcjenjivački odnos prema Saboru", kazala je Antunović, tražeći od pomoćnika Mandarića da obrazloži "zašto je Vlada ignorirala kandidate poznate široj i stručnoj javnosti i predložila ljude koji nisu ni dobro kvalificirani za tu dužnost".
Andrija Hebrang SDP-ovcima je uzvratio da Vlada poštuje zakonske kriterije. "Meni su svi ti ljudi poznati, ne znam zašto nisu vama", kazao je Hebrang SDP-ovcima, ustvrdivši da se političkim kriterijima vodila upravo bivša Vlada, koja je, kaže, izabrala Upravno vijeće koje je u Hini napravilo čistke i bez javnog natječaja zaposlilo 33 novinara.
Na pitanje predsjednika HND-a Dragutina Lučića o kakvim čistkama govori, Hebrang je odgovorio kako je tadašnje Vijeće njegova (Hebrangova) brata smijenilo s mjesta financijskog direktora Hine, "samo zato što se prezivao Hebrang".
Lučića je optužio za sukob interesa jer je Danka Plevnika nagovarao da se kandidira za člana Vijeća, a na Lučićevo objašnjenje da je HND kontaktirao sve poznatije stručnjake kako bi pomogao izboru što kvalitetnijeg Vijeća, odgovorio je kako sukob interesa ne vidi u Lučićevoj funkciji u HND-u, nego u činjenici da je on zaposlenik Hine.
Lučićev zamjenik Zdenko Duka također smatra da su kandidati za članove Vijeća izabrani po nejasnim kriterijima, a upozorio je da je za informatičkog stručnjaka, umjesto eminentnih kandidata, izabran "kolega koji, navodno, živi na istoj adresi kao i sadašnja ravnateljica".
Jagoda Majska Martinčević (HDZ) uzvratila mu je kako joj nije jasno kakav je to argument. "Možda oni žive u Mamutici pa imaju istu adresu kao i nekoliko tisuća drugih ljudi", rekla je.
Na izravno pitanje oporbenjaka zašto je kao ekonomski stručnjak izabran kandidat s karijerom brand menadžera, umjesto, primjerice, dugogodišnjeg ravnatelja tržišta novca, Nevenka Majdenić (HDZ) odgovorila je kako je riječ o marketinškom stručnjaku, koji je, smatra, Hini potreban u trenutku pojave značajne konkurencije.
Stazića je zanimalo zašto je iz redova pravnih stručnjaka predložena Gordana Carević, koja je magistrirala prije tri godine i nepoznata je javnosti, a nije izabrana Marta Vidaković-Mukić, zamjenica pučkog pravobranitelja.
Mandarić je odgovorio kako je Carević radila u Ministarstvu kulture upravo na izradi legislative vezane uz medije, pa i na izradi Zakona o Hini.
Odbor je o svakom kandidatu glasovao odvojeno, a svi su dobili potporu šestero HDZ-ovaca i protivljenje petero oporbenjaka, iz SDP-a, HNS-a i HSS-a.