U sklopu kampanje provedeno je istraživanje, koje je pokazalo da se u Hrvatskoj dosta zna o toj bolesti, jer je 91 posto ispitanika čulo ili čitalo o epilepsiji, a više od pola ih je i vidjelo epileptički napad. Svaki drugi ispitanik smatra da su oboljeli od epilepsije stigmatizirani u društvu.
No, zabrinjavajuće je što čak 41 posto ispitanika epilepsiju smatra psihičkim poremećajem, rekao je dr. Hrvoje Hećimović, voditelj Centra za epilepsiju Klinike za neurologiju KB-a Sestre milosrdnice.
Gotovo trećina ispitanika (29 posto) misli da oboljeli od epilepsije trebaju raditi poslove manje kvalitete od onih koji odgovaraju njihovoj naobrazbi, a 12 posto da bi trebali ići u specijalne, a ne redovne škole.
Čak 17 posto ispitanika drži da bolesnici od epilepsije ne bi uopće trebali imati djecu.
Istraživanje je pokazalo da je obrazovanje ispitanika najznačajniji faktor u predrasudama o epilepsiji, pa tako čak 87 posto ispitanika bez osnovne škole misli da oboljele treba slati u posebne škole.
Najznačajniji pokazatelj stigme su predrasude da je epilepsija psihička bolest i da je zarazna, a ispitanici s takvim predrasudama ne bi željeli da se njihova djeca igraju s oboljelim od epilepsije niti da im sin ili kćer živi s oboljelim.
Neurologinja iz Centra za epilepsiju Snježana Miškov ističe da najmanje 90 posto žena s epilepsijom može uspješno rađati zdravu djecu.
U zdravoj populaciji rizik rađanja djece s anomalijom je dva do tri posto, a u žena koje boluju od epilepsije rizik se kreće između 2,9 i 12,7 posto, ovisno koju vrstu antiepileptičnog lijeka uzimaju.
Tribina je održana na Dan sv. Valentina, koji je također zaštitnik oboljelih od epilepsije.